Každý typ skla vyžaduje jinou péči. Poradíme, jak mít všechny skleněné plochy krásné a beze šmouh

Tipy a inspirace 17. září 2018 | 15:22 — Marie Drahá
Udržet skleněné plochy stále v perfektním stavu vyžaduje značné úsilí. Zatímco v případě oken si běžně vystačíte s teplou vodou a obyčejným octem, u jiných typů skel může být čištění oříšek. Jiný přístup totiž vyžaduje pískované sklo, jiný zase mléčné. Poradíme vám, co na který typ skla použít.
Další 4 fotografie v galerii
Vyčistit luxfery může být kumšt. Funguje ocet, ale je třeba přitlačit a postup opakovat. / Shutterstock

Sklo vnáší do interiéru světlo, vypadá elegantně a nadčasově. Bohužel na něm bývá vidět sebemenší šmouha. Jeho údržba tak může zabrat poměrně hodně času. Obzvlášť pokud se rozhodnete použít jej v domácnosti na velkých plochách – ve formě dělicích příček, obkladů stěn, sprchových zástěn, luxferových stěn či zábradlí.

Čiré sklo

Nejčastěji se v domácnostech používá průhledné sklo, na němž je viditelné každé smítko i každá kapka. K vyčištění však většinou bohatě postačí hadřík z mikrovlákna a už zmíněný kýbl s teplou vodou a octem. Bez chemie si vystačíte i v případě, že si pořídíte parní čistič. Použít lze samozřejmě speciální čistič na okna. O ingrediencích, které zničí zaschlé kapky ve sprše, jsme psali zde.

Mléčné sklo

Mléčné sklo je také průsvitné, ale povrch má z jedné strany zdrsněný leptáním. U něj s čističem na mytí skla rozhodně nepochodíte. Mohly by jej totiž poničit. Doporučuje se pouze teplá voda s přípravkem na nádobí a především hadřík, který nepouští vlákna.

Tónované a gravírované sklo

Tónovanému sklu, které je vlastně čirým sklem s přídavkem barviva, naopak pár kapek čističe na sklo neublíží. Některé z nich fungují navíc jako leštěnka, takže tím splní svůj účel hned dvakrát. To samé platí v případě skla s nejrůznějšími motivy a dekory – gravírovaného.

Pískované sklo

Zvláštní přístup vyžaduje naopak pískované sklo. Nesnese žádné abrazivní přípravky, je lepší se vyhnout i klasickému saponátu na nádobí. Nejlepší je umýt jej hadříkem čistě teplou vodou. Pokud je velmi znečištěné, mělo by pomoci několik kapek přípravku na mytí oken. A pozor! U pískovaného skla je vždy nutné umýt celou plochu, jinak na něm vzniknou mapy. Lépe se myje povrch ošetřený speciální nanovrstvou.

Luxfery

Jediným domácím čističem, který podle zkušeností na luxfery funguje, je ocet. Nepočítejte však s tím, že budou po prvním umytí krásně čisté a lesklé. Postup je bohužel nutné několikrát opakovat a na skleněné tvárnice přitlačit. Funguje údajně i leštěnka na auta, anebo pak univerzální čisticí prostředek na luxfery.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu