Jaké vybrat sklo do dveří? Je rozdíl, jestli řešíte obývák nebo dětský pokoj
Zejména menší prostory se často potýkají s nedostatkem slunečního svitu. Interiérové dveře s alespoň minimální propustností světla tak bývají většinou nutností. Výběr skla je přitom stejně důležitý jako vzhled dveří nebo volba materiálu, z nichž jsou vyrobeny. Na co byste se měli při preferenci skleněné výplně zaměřit? V úvahu berte nejen celkový styl bytu, ale především typ místnosti, do níž dveře přijdou namontovat.
Čiré sklo nechá plně vyniknout interiér
Designéři a architekti rádi pracují s čirým sklem. Nechá plně vyniknout zařízení interiéru, maximálně propouští světlo a skvěle se proto hodí i do těch nejtmavších částí bytu. Protože je průsvitné a průhledné, zaujme například v moderně zařízeném obývacím pokoji. Nehodí se naopak do dveří, které vedou někam do soukromí.
Na čirém skle je nejvíce viditelné pískování nebo gravírování. Při jeho výběru ovšem pozor na jednu věc: čiré sklo s označením „float“ mívá nádech do zelena, extra čiré sklo oproti tomu tento nádech potlačí.
Moderní záležitostí je planibel
V barevně laděných prostorách zaujme také tónované čiré sklo nazývané planibel. Oblíbený je například bronz nebo šedé zbarvení, které působí luxusním dojmem. Šedá v kombinaci s dalšími barvami dokáže vytvořit překvapivě atraktivní design, dozvíte se zde. Vybírat lze ale také mezi zelenou, modrou a dalšími odstíny.
Čisté čiré sklo i planibel lze pískovat, takže se v něm objeví nepatrné prohlubně. Přes takové sklo projde světlo, ale tváře v něm viditelné nejsou – pouze tmavé stíny. Hodí se tak například do dveří ložnice, kde splní svůj účel. Nutno dodat, že pískované sklo je náchylné na zanášení nečistot. Při jeho výběru si tedy pohlídejte, aby bylo ošetřeno nano technologiemi. Takové odolá i otiskům prstů. Alternativou je pak například mléčné sklo, za nímž jsou objekty rozmazané.
Za sklo si můžete dát i přírodniny
Zajímavým tipem do jakýchkoliv dveří v bytě jsou dvouvrstvá skla, mezi něž lze vložit fólii s libovolnou grafikou, textilie nebo například herbářované listy. Originální řešení nabízejí výrobci v průhledném, mléčném průsvitném i neprůhlendém provedení – v závislosti na tom, jakou míru soukromí chcete v místnosti zachovat. A oblíbené je rovněž grafosklo. Jde o designový typ skla, který umožní kreativně promítnout do bydlení určitou atmosféru.
Soukromí je jedna věc a bezpečnost druhá. V případě dětského pokoje tedy určitě nezapomeňte na instalaci osmimilimetrového bezpečnostního skla, případně čtyřmilimetrového tvrzeného. Bezpečnostní sklo se strukturovaným povrchem je vhodné rovněž pro větší prosklené plochy.