Horká koupel dokáže zázraky. Co si přihodit do vany, když vás trápí bolesti nebo špatné spaní?

Koupelna 26. října 2019 | 17:22 — Marie Drahá
Kupujete pěny do koupele, šumivé tablety a nejrůznější soli z drogerie? Zapomeňte na ně a vsaďte raději na bylinky. Uleví vám od bolesti, nachlazení, pomohou také při gynekologických potížích. Které se vyplatí mít v koupelně v zásobě?
Další 4 fotografie v galerii
I doma si můžete připadat jako v luxusních lázních / Shutterstock

O léčivých účincích bylinek netřeba dlouho mluvit. Vaříme z nich čaj, popíjíme je ve formě tinktur, aplikujeme jako masti i olejíčky. Velkou službu nám prokážou také při teplé koupeli, kde je máme možnost inhalovat a přijímá je rovněž naše kůže. V chladnějším období je možné vnímat býlí jako preventivu. Místo vitaminů si zkrátka dopřejte aspoň jednou za týden pořádnou relaxaci ve vaně.

Bylinky se do koupele přihazují sušené. Můžete si je sami nasbírat a nasušit takové, které během zimy využijete, nebo si je koupit v lékárně či specializovaných prodejnách. Využijete jednodruhé byliny i připravené směsi. Vždy se ale řiďte tím, k čemu jsou konkrétně určené.

Rýma a nachlazení

Potíže s dolními i horními cestami dýchacími budou aktuální několik následujících měsíců. Zlepšit je pomůže černý bez, eukalypt, dobromysl, jitrocel, divizna i měsíček. Výborně fungují také proti astmatu. Využijte přednosti větší koupelny a dopřejte si kulatou vanu. Může z ní být malé domácí spa.

Gynekologické potíže

Jako prevence i pro řešení nejrůznějších potíží ženských orgánů jsou určeny bylinky jako kontryhel, řebříček, lichořeřišnice či heřmánek. Sedavé koupele mohou ulevit od zánětů, mykóz, nepříjemností v době klimakteria nebo bolestivé menstruace. Na močové cesty působí dobře celík zlatobýl.

Bolesti kloubů a zad

Teplá voda je na bolavé tělo hotový balzám. Tím spíš, pokud ji zkombinujete se smrkovými či borovicovými výhonky, kostivalem, pupeny vrby nebo thuje. Bylinky, které působí proti bolesti, pomohou podle odborníků celkově zklidnit organismus.

Relax a klidné spaní

Nemůžete se vyspat? Vsaďte na osvědčenou levanduli, heřmánek nebo kozlík lékařský. Krátce před vhozením do vany můžete bylinky krátce povařit a nechat odstát. Budou pak mít v horké koupeli větší účinek.

Koupel si dopřejte před spaním

Pokud byste se do bylinek rádi naložili, ale vadí vám „nepořádek“ ve vodě, jednoduše je svažte do čajového pytlíku. Prodávají se i speciální, které je možné louhovat ve vaně. Sušené bylinky je možné nahradit přírodními esenciálními olejíčky, které mají rovněž léčivé a povzbuzující účinky. V bylinkách však nebuďte naložení hodinu. V závislosti na druhu a typu potíží se doporučuje 15 minut až půlhodinka. Stejnou dobu byste pak měli strávit i odpočinkem. Ideální je udělat si léčivou koupel před spaním.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu