Zapomeňte na lopaty. Existuje mnohem lepší způsob, jak se zbavit náledí a sněhu před domem

Exterier 02. prosince 2018 | 08:14 — Marie Drahá
Kdyby tak stačilo mávnout kouzelným proutkem a sníh by byl rázem pryč! Toužebné přání všech, kteří rok co rok při tuhé nadílce nepustí z rukou koště a lopatu, není nic nemožného. Stejně jako si vyhřejete podlahu v koupelně, si lze nahřát chodník a příjezdovou cestu před domem.
Dalších 5 fotografií v galerii
Jak se zbavit náledí a sněhu před domem? Existuje jeden dobrý způsob / Shutterstock

Přestože poslední zimy nebývají tak kruté, jak tomu bylo v minulosti, sníh ani náledí se nevyhne žádné z nich. A pokud si nechceme přivodit nějaký úraz, ignorovat je docela dobře nejde. Naštěstí existuje způsob, jak ochránit před zimou venkovní plochy i sami sebe. Elektrické topné kabely.

Asfalt nebo zámkovka? Na tom nezáleží

Běžně už se instalují u obchodních center, výrobních hal, firemních objektů, ale také rodinných domů. Vyhřejí chodníky, příjezdové cesty, terasy, schody, vjezdy do garáží, odtokové žlaby a okapní systémy. Stejně tak nacházejí využití u skleníků, psích boud nebo domácích venkovních saun. Výhodou je, že se hodí pro všechny typy povrchů. Nezáleží na tom, jestli máte v okolí domu zámkovou dlažbu, beton, asfalt či čedič.

Před vchod může jít rohož

Nejoblíbenější jsou vyhřívané vstupy do domu, které se postarají o to, že nemusíte pracně odstraňovat sníh nebo náledí před vchodem. Pro tyto účely se používá nejčastěji pryžová elektrická rohož. Jednoduše se instaluje a před domem ji můžete mít po celou zimu, nebo ji využívat operativně podle potřeby.

Topný systém se uloží pod povrch

V místech, kde se jenom chodí a zátěž není taková, se rohož či topný okruh umisťují do písku pod dlažbu. V případě pojízdných komunikací je bezpečnější uložit ji do asfaltu či betonové desky, která odolá i zatížení automobilem. Příkon 300 – 400 W/m² funguje i při třeskutých mrazech. Provoz topného systému je pak otázkou regulace.

Provoz pohlídají čidla

Venkovní topné systémy bývají opatřeny čidly námrazy a sněhu a také čidlem teploty a vlhkosti. Systém se tedy spustí pouze v okamžiku, kdy teplota klesne pod určitou hranici nebo začne sněžit. Během toho, co pracuje, sníh postupně odtává. Jakmile se znovu vyčasí, zařízení vypne. Díky tomu, že pracuje po nezbytně nutnou dobu, nemusíte mít obavy, že protopíte majlant. V konečném důsledku přinášejí kabely spíš úspory.

Ochrání také střechu a fasádu domu

Speciální topné kabely se mohou instalovat do -5°C, tedy předtím, než nastanou skutečné mrazy. Řada lidí si je pořizuje také do okapových žlabů a svodů, kde zabrání poškození střechy, fasády domu či omítky. Položit se dají dokonce i na tašky. Chcete, aby rostlinky v truhlících přežily zimu? Poradíme vám, jak je ochránit.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu