Jednoduchý návod, jak si s dětmi postavit na zahradě iglú

Exterier 02. února 2021 | 09:48 — Marie Drahá
Potřebujete se zbavit většího množství sněhu na zahradě? Omrzelo vás už sáňkování a přemýšlíte, jak venku zabavit děti? Místo sněhuláka si s nimi zkuste postavit iglú. Stavba sněhového domečku představuje zábavu pro celou rodinu, hravě ji však zvládne i jeden dospělý.
Další 3 fotografie v galerii
Stavba iglú představuje zábavu pro celou rodinu / Depositphotos

Na stavbu iglú nepotřebujete být zkušený stavitel, ani mít po ruce žádné speciální náčiní. Podobně jako v případě sněhuláka přizvěte k práci i ty nejmenší. Zapojit se mohou alespoň symbolicky.

Co budete potřebovat

  • hrablo
  • čtvercový kýbl, lopata (dětská lopatka)
  • prkénko na zpevnění vchodu

Jak postavit sněhové iglú

1. Na místo, kde bude iglú stát, by nemělo příliš pražit slunce. Až takové najdete, vyznačte si na zemi půdorys. Kruhový tvar pořádně ušlapejte, pomoci vám mohou i nejmenší děti. Poté si hrablem nahrňte poblíž místa, kde budete stavět, co nejvíce sněhu a můžete se pustit do práce.
2. Ke stavbě iglú se hodí čtvercový kýbl. Lopatou jej vždy naplníte sněhem, udusáte a vyklopené kvádry použijete ke tvorbě sněhového domečku. Kvádry se postupně skládají do kruhu tak, aby se spoje vždy překrývaly. Nemusejí být pravidelné. Jde jen o to, aby se vám podařilo vytvořit kopuli. Po každém položení spoje uhlaďte, aby nespadly. Zvýšíte tím pevnost iglú. Kvádry pozvolna naklánějte směrem dovnitř.
3. Přibližně ve čtvrté řadě kvádrů je nutné zastřešit vchod do iglú. K vyztužení vám poslouží jakékoliv dřevěné prkno, jeho délku přizpůsobte velikosti domečku. Od páté řady začněte naklánět kvádry výrazně směrem dovnitř a posledním kvádrem by se mělo iglú propojit.
4. Celou stavbu můžete zpevnit tím, že povrch zvenku i zevnitř uhladíte sněhem. Na závěr stavby se rovněž zapaluje uvnitř iglú svíčka. Prostor se zahřeje a vnitřní stěny se vyhladí.

Pravidla bezpečnosti

V závislosti na počasí může domeček ze sněhu vydržet několik dní až týdnů. Při tání sněhu však nezapomeňte dbát na pravidla bezpečnosti. V tomto období by děti neměly zůstávat v iglú samotné bez dozoru. Dále čtěte: Pohlídejte si, co v zimě skladujete venku v dílně. Barvy i lepidla mrazy zničí.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Smutná zpráva obletěla svět: Zemřel Chandler ze seriálu Přátelé. Bylo mu pouhých 54 let

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu