Jednoduchý návod, jak si s dětmi postavit na zahradě iglú
Na stavbu iglú nepotřebujete být zkušený stavitel, ani mít po ruce žádné speciální náčiní. Podobně jako v případě sněhuláka přizvěte k práci i ty nejmenší. Zapojit se mohou alespoň symbolicky.
Co budete potřebovat
- hrablo
- čtvercový kýbl, lopata (dětská lopatka)
- prkénko na zpevnění vchodu
Jak postavit sněhové iglú
1. Na místo, kde bude iglú stát, by nemělo příliš pražit slunce. Až takové najdete, vyznačte si na zemi půdorys. Kruhový tvar pořádně ušlapejte, pomoci vám mohou i nejmenší děti. Poté si hrablem nahrňte poblíž místa, kde budete stavět, co nejvíce sněhu a můžete se pustit do práce.
2. Ke stavbě iglú se hodí čtvercový kýbl. Lopatou jej vždy naplníte sněhem, udusáte a vyklopené kvádry použijete ke tvorbě sněhového domečku. Kvádry se postupně skládají do kruhu tak, aby se spoje vždy překrývaly. Nemusejí být pravidelné. Jde jen o to, aby se vám podařilo vytvořit kopuli. Po každém položení spoje uhlaďte, aby nespadly. Zvýšíte tím pevnost iglú. Kvádry pozvolna naklánějte směrem dovnitř.
3. Přibližně ve čtvrté řadě kvádrů je nutné zastřešit vchod do iglú. K vyztužení vám poslouží jakékoliv dřevěné prkno, jeho délku přizpůsobte velikosti domečku. Od páté řady začněte naklánět kvádry výrazně směrem dovnitř a posledním kvádrem by se mělo iglú propojit.
4. Celou stavbu můžete zpevnit tím, že povrch zvenku i zevnitř uhladíte sněhem. Na závěr stavby se rovněž zapaluje uvnitř iglú svíčka. Prostor se zahřeje a vnitřní stěny se vyhladí.
Pravidla bezpečnosti
V závislosti na počasí může domeček ze sněhu vydržet několik dní až týdnů. Při tání sněhu však nezapomeňte dbát na pravidla bezpečnosti. V tomto období by děti neměly zůstávat v iglú samotné bez dozoru. Dále čtěte: Pohlídejte si, co v zimě skladujete venku v dílně. Barvy i lepidla mrazy zničí.