Chyby, kterých se rodiče nejčastěji dopouštějí při zařizování dětského pokoje

Interier 02. února 2019 | 17:28 — Marie Drahá
Některé děti mají doma připravený pokojíček ještě před tím, než se vůbec narodí. Maminky zkrátka neodolají a zařídí jej už předem do nejmenšího detailu. Za dva za tři roky pak všechno předělávají. A potom znovu – což stojí nervy, čas i peníze. Čeho je lepší se při zařizování pokoje vyvarovat?
Další 3 fotografie v galerii
Praktičnost a účelnost - to jsou hlavní kritéria, kterými byste se měli při zařizování dětského pokoje řídit / Depositphotos

Spousta maminek se s odstupem několika let shoduje na tom, že nakupování speciálního nábytku pro miminka je zbytečné. Potřebujete sice komody, kam uschováte dětské věci, stejně tak přebalovací pult nebo postýlku, zbytek je ale lepší dokupovat postupně. Ušetříte si tak spoustu zbytečných nákladů. Představa o tom, jak by měl vypadat dětský pokoj, se totiž v průběhu let značně mění. Pojďme si připomenout několik nejčastějších chyb, kterých později rodiče litují.

1. Dětem chybí prostor pro tvorbu a práci

Obrázky v časopisech jsou sice lákavé, v prvé řadě byste ale měli myslet na to, jak vybavit dětský pokoj účelně. Určitě znáte rozdělení místnosti do tří zón: spací, hrací a pracovní. Mohlo by se zdát, že v prvních letech využije dítě pouze první dvě a s další je třeba počítat až v předškolním věku. Ale i kreslení nebo lepení zvířatek je tvorba, pro niž dítě potřebuje svůj prostor. Později jej jenom vyměníte za místo ke studiu. Už předem s ním ale v pokoji počítáte.

2. Bojují s nedostatkem úložného prostoru

Když je menší, potřebuje dítě někam uložit hračky, později knihy a další osobní věci. Oblečení rok od roku přibývá a skříňky nejsou nafukovací. Myslete na to už předem a počítejte s dostatkem úložného prostoru v dětském pokoji. Tím spíš, pokud bydlíte v bytě a je třeba využít každý centimetr. Praktická může být například vyvýšená postel s úložnými zásuvkami a výsuvným lůžkem pro návštěvy i pojízdné kontejnery, jež zasunete pod stůl. Jako praktičtější se jeví nábytek navržený na míru.

3. Kupujete nábytek, z kterého dítě vyroste

Abyste nemuseli nábytek obměňovat co dva roky, vybavte pokoj takovým, který poroste současně s dítětem. Pořídit lze tímto způsobem židli i stůl, stejně tak postel, pokud odoláte nabídkám na lůžko ve tvaru domečku, auta nebo formule. Rostoucí stoly mají různě nastavitelnou výšku, někdy i velikost pracovní plochy nebo sklon. U židlí můžete regulovat výšku sedu, hloubku, opěradlo, u některých také úhel.

4. Pokoj plníte dětinskými motivy

Je logické, že dítě nechcete ochuzovat o hračky přiměřené jeho věku. Dětinské malůvky nebo nálepky na stěně se však brzy okoukají. Lepší variantou jsou háčky nebo lanko, na které pověsíte aktuální obrázky či plakáty, stejně dobrým nápadem může být omyvatelná stěna nebo malba, která supluje tabuli. Nesahejte ani po kobercích s příliš pestrými vzory. Zbytečně unavují dětské oči a skládat na nich puzzle nebo lego také není žádná hitparáda. Rady, jak vytvořit bezpečný domov, ve kterém si děti neublíží, najdete zde.

Náš tip

Menší děti milují domečky a bunkry. Takový jim lehce zajistíte s pomocí šikovné plachty nebo přímo pořízením týpí. Díky soukromí, které v něm najdou, se stane oblíbeným i pro školáky.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu