Je nejvyšší čas zazimovat muškáty. Poradíme, jak to udělat správně i na malém prostoru

Exterier 08. října 2019 | 18:16 Marie Drahá
Od jara jste je denně zalévali, pravidelně hnojili a teď je máte vyhodit? Muškátů, které jsou chloubou vašeho domu, je skutečně škoda se zbavovat. Když je dobře zazimujete, máte na příští rok vystaráno. Věřte, že to jde i na malém prostoru.
Dalších 6 fotografií v galerii
Muškáty první mrazíky přežiijí, ale aby neumrzly, musí co nejdříve pod střechu / Shutterstock

Pelargonie je nejlepší zazimovat ještě dřív, než přijdou první mrazíky. Muškáty je sice přežijí, ale nízké teploty rády nemají. Pokud je tedy stále máte na oknech, zkontrolujte, zda už rostlinky neodumřely. V opačném případě je ještě na parapetu nechejte, dokud budou hezky kvést a potom vyhoďte. Jestli vám ale muškáty zatím nezmrzly, poradíme vám, jak je co nejdříve správně zazimovat.

Co je potřeba udělat

Sundejte všechny truhlíky z oken a z balkonů a zbavte muškáty suchých listů, květů i pupenů. Nechte jen zdravé výhonky a ostříhejte je přibližně na 2/3 jejich délky.

Kam je uložit

Muškátům bude dobře přes zimu ve světlém, ale chladném prostředí bez průvanu. Neměly by totiž kvést, aby se zbytečně nevysilovaly. Můžete je nechat ve sklepě, kam občas dosáhnou sluneční paprsky, najít můžete také vhodné místo na chodbě, v garáži či na chalupě. Ideální je teplota mezi 6 °C až 10 °C.

Jak se o ně starat

Péče o muškáty není v zimě nijak náročná. Vystačí si s občasnou zálivkou, více vody může být spíš na škodu. Stačí zalít výhonky jednou za několik týdnů až za měsíc – zkrátka tak často, aby substrát úplně nevyschl. Aby pelargonie nenapadli škůdci, pořiďte si lepové destičky.

Jak je uložit?

Tuto část jsme záměrně nechali na konec. Možností, jak muškáty přes zimu uložit, je totiž několik. 

Ponecháte je v truhlících

Nejjednodušší je nechat pelargonie v truhlících či květináčích, ve kterých jste je měli doposud. Na jaro je pouze vytáhnete a dáte zpět na místo, kde byly.

Zabalíte je do novin

Další variantou je, že muškáty vyjmete z květináčů s kořenovým balem a zeminou, zabalíte je do novin a pověsíte kořeny vzhůru. Podmínky i zálivka zůstávají stejné jako v předchozím případě. Podle zkušeností ale tato metoda není tolik účinná, co prvně zmiňovaná.

Naskládáte do společné bedýnky

Poslední možností, jak ušetřit místo, je zazimovat muškáty společně v jedné nádobě. Vyjmete je z květináčů i s kořeny, které zkrátíte a necháte lehce proschnout. V bedýnce je naskládáte těsně vedle sebe a kořenovou část zasypete pískem, rašelinou nebo perlitem, mohou být i piliny. Pozor však na to, abyste nezazimovaly rostlinku napadenou škůdci. Nakazily by se totiž i ostatní. Dále čtěte: Dům chráněný zelení: Hustý porost funguje v zimě jako izolace a v létě jako klimatizace.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Disney chce Johnnyho Deppa zpět do filmu Piráti z Karibiku. A nabízí tučnou odměnu

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Borůvky na zahradu i terasu. Klíčový je výběr správné...

Pěstujte hortenzie jako profesionál. Odmění se vám bohatou...

Pohnojte v červnu cibule tradičním hnojivem obsahujícím...

Zavřít reklamu