Vánoční stolování, tradice, tipy a rady. Co nesmí na Štedrý den chybět?

Tipy a inspirace 26. listopadu 2019 | 14:16 — Anna Novotná
Vánoce jsou synonymem lidské blízkosti i souzněním, radostí dětí a specifické zimní krásy a nálady. Ke všeobecnému souladu těchto krásných svátků patří dekorace a slavnostně prostřený stůl. Stolování o vánočních svátcích je takřka dominantou všeho dění, vše je sváteční, stůl je krásně prostřený.
Další 2 fotografie v galerii
Slavnostně prostřená vánoční tabule patří k vánočním okamžikům stejně neodmyslitelně jako stromeček s dárky / Shutterstock

Dodnes se tradují některé staré zvyky, ale již se mísí se zvyky novými a každá rodina si nejen štedrovečerní večeři přizpůsobuje podle sebe. Dnešní domácnosti často mění svátečního kapra za filé, lososa anebo klasické smažené řízky. Bramborový salát má také desítky podob a každá domácnost si jej připravuje podle svých oblíbených receptů.

Ať už je váš recept na bramborový salát jakýkoliv, štědrovečerní večeře a vlastně celé stolování v období vánočních svátků by mělo mít své určité postupy. 

Zkontrolujte, zda máte doma vše, co budete potřebovat

S dostatečným předstihem je vhodné si vše připravit a případně dokoupit chybějící. Tady je senzam věcí, které by vám neměly chybět:

  • vánoční ubrus
  • látkové ubrousky
  • držáky na ubrousky
  • talíře (máte kompletní servis pro daný počet hostů?)
  • mísy na servírování pokrmů (opět popřemýšlejte, zda je mís dostatek)
  • příbory
  • květy, různé ozdoby či dekorace (krásně vypadají přírodní dekorace jako šišky, jeřabiny nebo větvičky)

Vše zkuste ladit do jedné barvy, tónu nebo stylu. Nezapomínejte, že méně je někdy více a pokud si vše dopředu naplánujete a promyslíte, budete mít méně stresu a přípravy vám půjdou lépe od ruky.

Stůl, barvy a dekorace

Nejdůležitější ze všeho je znát počet osob, které k vánočnímu stolu zasednou. Často bývá zvykem, že ke stolu usedá širší kruh rodiny. To můžete vyřešit rozkládacím stolem nebo přistavením dalšího stolu.

Důležitý je nejen výběr stolu, ale také kvalitní ubrus. Nejčastějšími barvami jsou bílá, červená, nebo barva šampaňského. Jednobarevný bude působit elegantně, ale leckdo raději zvolí zdobený veselými vánočními motivy. Ubrus přesahuje přes okraj stolu 30 cm. Zakrývá nohy stolovníků, případně se dotýká plátěných ubrousků na jejich klínech. Používáme látkové ubrousky, papírové pouze se svátečním dekorem, a to jako podklad při vrstvení talířů, nebo k otření prstů.

Na sváteční ubrus naaranžujeme sváteční dekorace, adventní věnec, svíčky, květiny či cokoliv dalšího vás napadne. Nemáte vánoční hvězdu? Objevte kouzlo alternativní květiny na sváteční stůl. Jednoduché vánoční aranžmá zvládne každý. Stačí větvička jehličí s několika přírodními ozdůbkami - šišky, jeřabiny, bukvice, plátky citronu nebo pomeranče, pentličky. Působivá je lodička ze stromové kůry, ve které může být jemné aranžmá zasazeno. Je osvědčené volit nižší dekorace a nízké vázy, které nepřekážejí ve výhledu a nepůsobí na stole rušivě. 

Stolování

Na stůl pak vložíte nejprve mělký talíř a na něj talíř hluboký. Po stranách talířů nesmí samozřejmě chybět příbory a vánoční ubrousky. S ubrousky si můžete vyhrát a vytvořit z nich nějaký tvar pro zpestření stolu. Pak k talířům nachystejte broušené slavnostní sklenice na vodu, aperitiv a případně i víno či něco tvrdšího. Tradice velí, že by mělo být prostřeno ideálně pro jednoho navíc – pro zemřelého blízkého, anebo pro nenadálé hosty. Pozor! Pod talířem by se měla ukrývat mince anebo šupinka z kapra pro hojnost.

Pravidla zakládání příboru

Záleží na chodech, které chceme podávat. Maximum jsou však vždy 3 vidličky, 3 nože + polévková nebo dezertní lžíce po stranách talíře a dezertní nebo moučníkový příbor nad talířem. Další příbor se zakládá těsně před nebo zároveň s chodem.

Obecně platí, že nůž je otočen ostřím k talíři, vzdálenost konců všech příborů od okraje stolu je stejná (volně splývají s okrajem talíře) a vzdálenost jednotlivých příborů mezi sebou je 3 – 5 mm.

Příbory zakládáme v tomto pořadí ve směru od talíře, vidličku vlevo, nůž vpravo: 

  • 1. základní příbor na hlavní chod 
  • 2. rybí příbor 
  • 3. dezertní příbor

Co by nemělo na stole chybět?

Pokud si chcete připravit skutečně klasický a tradiční vánoční stůl, neměla by na něm chybět vánočka. Ta totiž symbolizuje rodinu a pevné pouto. Většinou byla upletená z 9 copů. K vánočce si připravte netradiční omáčku, kterou si zamilujete.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu