Květináče, které odolají slunci, větru i dešti. Víme, jaké na terasu vybrat

Exterier 02. května 2021 | 13:51 Marie Drahá
Kvetoucí terasa či balkon mohou být ozdobou každého domu. Aby vypadaly skutečně stylově, je třeba dbát i na takovou věc, jako jsou květináče. Pokud si pohlídáte materiál, mohou vám vydržet v exteriéru i několik let.
Další 4 fotografie v galerii
Při pořizování venkovních květináčů je třeba vzít v úvahu funkční i estetické hledisko / Depositphotos

Možností, jak aranžovat rostliny na terase, existuje celá řada. Například venkovský styl přeje sázení rostlin v netradičních nádobách, jakými jsou staré vědro, konev, kolečko, polorozbitý džbán a další. Velmi hezkou atrakcí může být dokonce kvetoucí nepojízdné kolo. Doménou podobných teras bývají kvetoucí rostliny nejrůznějších druhů, počínaje tradičními muškáty, konče fialkami a oblíbenými druhy bylinek.

Kdo dává přednost jednoduchosti, ladí květináče s dlažbou a pořizuje je nejlépe ve stejném odstínu. Výběr správného květináče má velký vliv na to, jak se které rostlince daří a jak se nám s ní případně manipuluje.

Jaké existují možnosti

Při výběru květináčů můžeme narazit na termíny květináč a květinový obal. Prvně zmíněný má na dně otvory, kterými odtéká voda do spodní misky, z níž současně může čerpat rostlinka vláhu. Květinový obal naopak vodu zadržuje a plní spíš estetickou funkci. Obojí se dá sehnat v různých velikostech i designu.

Jestli se chystáme zařídit terasu a počítáme s tím, že bude květináč stát celou sezonu venku, je potřeba se orientovat v prvé řadě podle materiálu. V exteriéru by měl květináč odolat mrazu, sněhu, UV záření, také nárazu. Plastové nádoby patří sice mezi nejlevnější, ale pro venkovní použití nejsou příliš vhodné. Klasické hnědooranžové květináče z keramiky oproti tomu venku stát mohou. Jejich jedinou nevýhodou je fakt, že jsou křehké a mohou se při sebemenším nárazu otlouct nebo rozbít. Sklolaminátové květináče i populární květináče z vodního hyacintu se hodí výhradně do interiéru.

Materiály, které něco vydrží

Nejlepší volbou pro balkony a terasy jsou pozinkované, polyratanové a nerezové květináče. Pozinkované nádoby vypadají v exteriéru velmi stylově, před korozí je ochrání povrchová úprava. U polyratanových květináčů nahrazují ratanové pruty dráty potažené umělou hmotou, ale vzhledem připomínají stále přírodní ratan. Výhodou broušeného nerezu je pak vysoká pevnost a současně nízká váha.

Narazit lze také na litinové nebo mosazné květináče, které jsou velmi atraktivní, ale mají vyšší hmotnost. Podobně jsou na tom i gabiony, které dodají terase originální vzhled. Vybírat lze mezi kulatými tvary i hranatými truhlíky. Dále čtěte: Venkovské zahrádky mají své kouzlo. Jsou okrasné, ale také jedlé a léčivé.

Pokud hledáte květináče, které nezatíží lehkou konstrukci, ale přitom odolají rozmarům počasí, poohlédněte se po tenkostěnných betonových květináčích. Jsou až o 60 % lehčí než běžné betonové varianty, ale při velkém větru se rozhodně nevyvrátí. Největší typy květináčů lze použít dokonce pro zřízení vyvýšených záhonů.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hluboko v bolivijském pralese objevili vědci speciálním radarem dávno ztracené ruiny monumentálního sídla

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Přehled psích plemen, která žijí nejdéle. U některých je...

Základní pravidla správného grilování aneb Jak mít maso...

Připravte si bleskový nadýchaný rebarborový koláč s...

Květen je lásky čas: Připravte si krásně červené dezerty...

Založte si dechberoucí záhon z kvetoucích trvalek. Vsaďte na...

Zavřít reklamu