Zateplení, které dýchá, přinese vítanou úsporu a vyřeší problém i se zatuchlou chatou

Exterier 03. prosince 2021 | 15:49 — Kateřina Kofroňová
S topnou sezonou je často spojováno téma zateplování. Vždyť jde také o období, kdy se domů vracíme zmrzlí a těšíme se na teplo domova a horký čaj. Energie jsou v současné době drahou komoditou, ale pokud máte dobře udělané zateplení, jste ve velké výhodě. Zateplení ovšem neznamená pouze samotný izolant – ten je sice klíčovou součástí celého zateplovacího systému, ale zdaleka ne jedinou.
Vytápění špatně zateplených objektů se může velmi prodražit / Pixabay

Zateplovací systém je obal svislých konstrukcí, který má za účel snížit únik tepla z budovy. Nejde ovšem o nahodilou kombinaci produktů – hlavním účelem systému jako celku je, aby na sebe jeho jednotlivé komponenty perfektně nevazovaly. Jak je uvedeno v tiskové zprávě společnosti Saint-Gobain, jde o konkrétní certifikovaný výrobek s pevně danou skladbou produktů, které na sebe navazují svými vlastnostmi, a tvoří tak maximálně efektivní celek.

Jednotlivé výrobky, které v zateplovacích systémech naleznete podobně jako ingredience v receptu na vaše oblíbené jídlo od babičky, byly cíleně navrženy tak, aby měly maximálně pozitivní vliv na tepelně izolační charakteristiku budovy. Tím nejenže zajišťují vaši tepelnou pohodu, ale současně i prodlužují životnost objektu. Navíc vám ušetří i nějaký ten peníz – celkem nabízí možnost úspor 30 až 60 % nákladů za vytápění.

Zateplujte chytře a prodyšně

Každá stavba vyžaduje něco jiného. Na trhu proto naleznete mnoho různých řešení. O tom, které je pro váš dům nejlepší, je samozřejmě vhodné se poradit s odborníkem. Nabízí se řešení s důrazem na komfort, optimální prodyšnost či třeba systémy s vysokou mechanickou odolností. Novinkou je systém se skleněným povrchem, kde je obklad tvořen tepelně izolačním tvrzeným bezpečnostním sklem. Věšina zateplovacích systémů je vhodná jak pro rodinné, tak i bytové domy. Systémem je ovšem možné vybavit i dřevostavby či jiné specifičtější objekty.

Některé izolanty nabízejí až o 22 % lepší tepelně izolační vlastnosti, přičemž taktéž disponují vysokou a rovnoměrnou propustností pro vodní páry. To je činí vhodnými i pro objekty s očekávanou zvýšenou vlhkostí, kde by zateplení jinak mohlo spíše uškodit. Mezi takové tradičně patří třeba chaty, kde člověk tráví pouze omezený čas a nedostatkem větrání se zde pak mohou projevit důsledky zvýšené vlhkosti.

Současně takový systém uvítáte i v případě, že doma plánujete stavební práce s mokrými procesy. Prodyšnost je zajištěna zejména speciálními izolačními deskami s perforací, díky kterým celý systém dýchá. Desky nejsou děrované v celé tloušťce, ale zhruba do 2/3 tloušťky desky. Děrovanou stranou se přikládají na zeď a vrchní strana je hladká. Díky tomu nedochází k zanášení děr na líci desky stěrkovým tmelem a nezhoršují se tepelně izolační vlastnosti systému. Dalšími důležitými dílky skládačky jsou vysoce prodyšná lepicí hmota a prodyšná finální omítka, které zajistí bezproblémové fungování systému za každých okolností. Dále čtěte: Tmavé skvrny u oken neznačí nic dobrého. Zasáhněte včas, než se plíseň rozšíří po celé domácnosti.

Zdroj: TZ Saint-Gobain, insulation4less.co.uk.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu