Zjistěte, který gril je pro vás ten pravý a na co si dát při výběru dobrý pozor
Pro pěkně opečenou klobásku nebo kus masa můžete vybírat ze tří základních druhů grilů: elektrických, plynových nebo grilů na dřevěné uhlí. Jednotlivé typy se od sebe hodně liší a mají svá specifika. Který z nich bude nejlepší pro vás? Pro úplně začátečníky je nejvhodnější plynový gril. Elektrický vyžaduje zásuvku a gril na dřevěné uhlí je už pro zkušenější kuchaře.
Elektrický gril
Na tento druh grilu nejsou třeba žádné velké schopnosti. Jeho obsluhu totiž zvládne doslova každý. Stačí gril připojit do elektriky, otočením kolečka rozehřát, položit maso a grilovat. Elektrický gril je poměrně lehký, dobře se s ním manipuluje a grilovat můžete klidně i uprostřed obýváku. Všude tam, kam dosáhne přívodní kabel. Tento gril se hodí například do paneláků na balkony. Plánovaný večírek nemůže překazit žádné počasí. Počítejte však s tím, že na něm připravíte jídlo maximálně tak pro čtyři lidi. Kontaktní gril opéká ze dvou stran. Na výběr je ještě elektrický gril s roštem nebo tzv. raclette gril.
Na co si dát pozor:
Jestli se pro elektrický gril rozhodnete, pohlídejte si výkon. Kvalitní dosahuje minimálně 1 800 W. V opačném případě se podle odborníků gril zbytečně dlouho zahřívá a jídlo stejně dobře nepropeče. Dbejte také na to, aby tuk nestékal ke spirále. Maso by bylo cítit spáleninou a čištění je komplikované. Vězte, že elektrické grily jsou více poruchové.
Plynový gril
Funguje podobně jako plynová deska. Otočíte knoflíkem, zapnou se plynové hořáky a grilujete. To zvládnou opravdu i začátečníci. Grilování je velmi rychlé, jednoduché, jen vás ochudí o ten pravý požitek. Nebudete cítit vůni ohně, ani kouře. Plynový gril patří k těm dražším a hlavně těžším. Do auta na cesty si jej přibalíte jen těžko. Důvodem je láhev s propan-butanem, kvůli které je třeba dbát i na vlastní bezpečnost. Existují plynové grily s lávovými kameny nebo tzv. RBS grily s hořáky na bocích.
Na co si dát pozor:
Krom nutnosti dodržovat bezpečnostní opatření při manipulaci s plynovou bombou si pokaždé pohlídejte také kvalitu hadice. Při grilování pak odkapávající tuk, který může vzplanout. Počítejte s tím, že při pořízení plynového grilu budete pravidelně dokupovat plyn. Co si nesmíte zapomenout pořídit na terasu, jsme psali zde.
Gril na dřevěné uhlí
Klasický gril, pod který musíte přikládat. Nestojí mnoho, ale jeho pořízení znamená kupovat před grilováním dřevěné uhlí, roztopit, počkat si na oheň a teplotu regulovat. Tento typ grilu je pro všechny, pro které je grilování koníčkem a vnímají jej jako společenskou záležitost - a to se vším všudy včetně práce. Na jídle je to pak ale znát. Ucítíte typické kouřové aroma. Jen je třeba dávat pozor na to, abyste maso nespálili a nepožívali karcinogeny.
Na co si dát pozor:
Gril na dřevěné uhlí není určen pro úplné začátečníky. Přísun kyslíku je nutné hlídat a manipulace s ním vyžaduje zkušenost. Dbejte při koupi na to, aby byl gril stabilní, rozhodně se nehoupal, ale měl pevnou konstrukci. Jinak se může stát, že jej po dvou sezonách budete muset vyhodit. V horším případě se i opaříte.