Efektivní osvětlení na terasu. Která světla jsou nejoblíbenější a na co nikdy nesmíte zapomenout

Exterier 27. srpna 2018 | 10:51 — Marie Drahá
Příjemné letní večery lákají k posezení na terase. Užíváte si příjemných chvil pouze se svíčkami nebo utíkáte do domu hned po setmění? Pořiďte si raději pořádné osvětlení. Je nejen praktické, ale i dekorativní. Můžete s ním vytvořit jedinečnou atmosféru.
Dalších 7 fotografií v galerii
Velmi efektně vypadá kombinace několika druhů osvětlení / Shutterstock

Balkony a terasy se staly součástí našich domovů a dokud to jde, trávíme na nich veškerý volný čas. Osvětlení je proto třeba věnovat stejnou pozornost, jako bychom vybavovali byt. Jedna žárovka na celý pokoj sice stačí, ale zdaleka neposkytne takový komfort a atmosféru, jako když si k ní pořídíte několik menších lampiček. A v případě terasy a jejího okolí platí to samé.

Není možné však zajít do prodejny a vybrat si svítidla do exteriéru pouze podle vzhledu. Musí být především vhodné do venkovního prostředí, aby snesla vysoké sluneční teploty, silný vítr, déšť a další rozmary počasí. Jak je poznáte? Podle označení IP ochrany. Nižší či vyšší odolnost symbolizují čísla. Zatímco IP44 je spíš vhodné pro svítidlo na stěnu, které bude částečně schované pod střechou, IP65 už můžete použít k osvětlení příjezdové cesty. Vyšší čísla jsou použitelná i k bazénu.

Velké oblibě se těší LED svítidla

V prvé řadě si však rozmyslete, co konkrétně chcete osvětlit. Je to stolek s občerstvením? Křeslo, kde si rádi večer přečtete oblíbenou knížku? Nebo chcete zviditelnit zajímavou dekoraci, keř či chodník? Každá z těchto priorit si totiž žádá jiný druh svítidla. Vybírat můžete mezi minimalistickými LED proužky, světelnými řetězi, lucernami i kovovými lampami. Ne všechny přitom vyžadují připojení do elektřiny. Například oblíbená LED světla v kombinaci se solárním zdrojem nabízí daleko větší úsporu energie. Navíc se nezahřívají tolik, jako klasická svítidla. Hodí se k olemování cest nebo už ke zmíněným dekoracím.

Liší se materiálem i stylem

Pokud vybíráte světla na terasu, rozdíl zpozorujete také v materiálu. Většina venkovních svítidel se vyrábí z plastu v kombinaci se sklem. Přiklonit se však můžete i k odolnějšímu kovu. Jednotlivé druhy osvětlení by v každém případě měly ladit se stylem, který na terase preferujete – ať už jde o romantické zákoutí, rustikální posezení či altán v moderním nebo funkcionalistickém duchu. Romantiku na terase vykouzlíte za pár korun. Co si na ni nesmíte zapomenout pořídit, jsme psali zde.

Nezapomeňte na romantické stmívače

Často se vám stává, že necháváte světla svítit v době, kdy to není nutné? V exteriéru zainvestujte do senzorů pohybu nebo stmívání. První variantu uvítáte poblíž dveří nebo menších cestiček, kdy se světlo rozsvítí v okamžiku, jakmile do prostoru někdo vstoupí. Stmívače zase mají v sobě zabudovaná čidla, která reagují na stmívání. V některých případech je možné obojí kombinovat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu