Několik dobrých tipů, jak odstranit špínu, plíseň i mastné fleky ze zdi

Interier 27. října 2017 | 17:45 — nov
Snad každá domácnost tento problém zná, obzvláště pokud jsou v rodině děti. Občas se na stěnách objeví nějaká špína, v horším případě i mastný flek. O uražených rozích ani nemluvě. Jak to napravit? Máme pro vás několik dobrých rad.
Dalších 5 fotografií v galerii
Lokálně zašpiněná či poničená zeď se dá snadno opravit / Internet

Odstranění špíny a mastnoty na stěnách

Nechce se vám znovu malovat kvůli ohmataným zdím na inkriminovaných místech? Nasypte do jednoho litru vařící vody 40 g modré skalice a postupně vmíchejte kilo hladké mouky. Vypracujte nelepivou hmotu, která vypadá jako guma. Snadno s ní vygumujete stěny, zbavíte je prachu a malba bude zase jako nová.

Mastné stříkance přetřete křídou v silnější vrstvě, nechte do druhého dne vsáknout. Poté přebytečnou křídu oprašte štětcem, skvrny zmizí. Zdi na závěr omeťte od prachu čistým smetákem, je možné je omýt vlhkým hadrem, který se namáčí do vody s běžným saponátem.

Odstranění očouzených stěn

Očouzené stěny oškrabujte nasucho, protože rozmatlanou špínu po zdech hned tak neodstraníte a vždy zůstane sivý odstín. Nejvhodnější je na to drsnější houbička nebo obyčejná plastová drátěnka. Špinavý prach odsávejte vysavačem, ideální je, máte-li asistenci v podobě druhé osoby, která odškrábanou špinavou omítku hned odsává.

Ostranění plísní ze stěn

Zeď zasaženou plísní opakovaně nastříkejte fungicidním přípravkem, který vyhubí plísně do hloubky. Plesnivé plochy napěňte kuchyňskou houbičkou, mechanicky tak odstraníte prorostlá vlákna. Nejlépe je nechat je zaschnout minimálně do druhého dne. Tmelem opravte a zahlaďte zeď a dále postupujte jako u klasické výmalby. Ne nadarmo se však doporučuje vymalovat protiplísňovou barvou, která brání růstu plísní na stěnách a propouští páru. Používá se hlavně v místech s podchlazenými kouty, v kuchyních a koupelnách bez možnosti dostatečného odvětrání nebo ve vlhkých sklepech, které sezonně vlhnou. Ošetření plesnivé zdi jakýmkoliv přípravkem na bázi chlóru je dočasné řešení, funguje krátkodobě a plíseň se obvykle vrací.

Trhliny v omítce a uražené rohy

Opadané rohy či pokozené stěny je nejrychlejší opravit rychleschnoucím tmelem nebo sádrou. Ta ale má tendenci praskat, takže se už moc nepoužívá. I dnes se ale najdou lidé, kteří na sádru nedají dopustit. Pokud se rozhodnete pro stěrkovací tmel, naneste ho na poškozenou zeď, případně rozhrňte špachtlí až za roh, a zahlaďte jej do ztracena. Postup opakujte, dokud nebude výsledek dokonalý. Po pár hodinách tmel zabruste smirkovým papírem nebo ostrou špachtlí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu