Už zase dělají kravál? Odhlučněte si pořádně byt a sousedy víc neuslyšíte
Pokud hodláte skoncovat s problémem jednou provždy, počítejte s tím, že bude nutné odhlučnit místnost opravdu celou – tedy stěny, strop i podlahu. V opačném případě by se hluk šířil dál. Roli přitom hraje skutečnost, jestli jste hluční vy, nebo sousedi. Na základě toho zvolíte vhodný technický postup.
Skvělým izolantem je vzduch
Nejčastějším řešením bývají akustické desky. Umí zvuk pohltit a nepropouštět dál. Pokud je nalepíte přímo na stěnu, sousedi neuslyší, co se u vás děje. Ať už máte rádi hlasitě zaplou televizi, přehrávač, učíte se hrát na hudební nástroj nebo trénujete operní zpěv. Pokud se vám vzhledově nelíbí, lze je pokrýt omítkou nebo sádrokartonovým obkladem.
Trochu jiný postup zvolíte v případě, že máte hlasité sousedy. Desky tentokrát nenalepíte přímo na stěnu, ale vytvoříte mezi jimi a stěnou vzduchovou mezeru. Pomoci může konstrukce z dřevěných hranolů, na které desky přivrtáte nebo nalepíte. A stejně jako u předchozí varianty můžete omítat. Líbivou metodou mohou být také tapety, které dodají bytu ten správný šmrnc, psali jsme zde.
Melamin, pěna, paraván i závěs
Dražší variantou, zato vysoce účinnou, jsou melaminové panely, které se používají do kanceláří, zasedacích místností, restaurací, ale také do obytných prostor. Hodí se především na stropy, kde je jejich instalace daleko jednodušší. Jsou lehké.
Pokud vás nadchla akustická pěna, vězte, že ta je spíš určena pro zlepšení prostorové akustiky. Částečně místnost odhluční, ale není zdaleka tak efektivní jako akustické desky nebo melaminová pěna. Pro zlepšení akustických podmínek se potom využívá také speciální paravan. Hluk, který se dostává do bytu skrze okna nebo dveře, lze zmírnit akustickým závěsem. Pro co nejlepší efekt je dobré ho nařasit. Může být i doplňkem předcházejících možností.