Při špatném světle si dítě může kazit oči. Jaké by mu nemělo v pokoji chybět a čím mu uděláte radost?

Interier 27. července 2018 | 11:48 — Marie Drahá
Při nedostatku světla bude dítě mžourat a zbytečně vysilovat oči, z příliš ostrého jej zase může bolet hlava. Vybrat vhodné osvětlení do dětského pokoje je stejně důležité jako věnovat pozornost svítidlům v kuchyni – ne-li víc. Prioritou by totiž neměl být jenom vzhled, ale především účelnost.
Dalších 7 fotografií v galerii
Svítidlo dokáže vykouzlit v dětském pokoji úžasnou atmosféru / Shutterstock

Ve svém pokoji tráví dítě s narůstajícím věkem stále více času. Pouze jedno centrální svítidlo na celou místnost proto určitě nestačí. Osvětlená by měla být i pracovní a odpočinková část. Váš potomek by měl totiž během všech svých činností nejen dobře vidět, ale především se cítit bezpečně a pohodlně. Svou roli hraje pochopitelně také věk.

Lustr je základ

Bez stropního svítidla se dětský pokoj obejde jen těžko. Jaké pořídit? V případě vyšších stropů si můžete dovolit visací lustr, v místnosti s nízkým stropem zvolte raději přisazené svítidlo. Vybírat lze přitom z různých barev i tvarů – sluníčko, kytka se včelkami nebo třeba letadýlko. Nejvhodnější je v každém případě světlo rozptýlené. Dobrou volbou je také posuvná rampa, na níž lze jednotlivé zdroje nasměrovat podle potřeby.

Stolní lampa ke stolu

Menší dítko si chce omalovávat a kreslit, školák potřebuje dobře vidět na úkoly. Pro tento účel je nejvhodnější otočná stolní lampa, kterou lze přesouvat na místo, kde se zrovna hodí. Neměla by z ní ovšem vyčnívat žárovka, která by zbytečně oslňovala. Lepší variantou je neprůsvitné stínidlo. Platí, že pravák by měl mít lampu na levé straně a levák zase naopak. Stojací lampy nejsou k dětskému pracovnímu stolu příliš vhodné. Skvělé osvětlení mohou naopak poskytnout bodová světla.

Osvětlení u postele

Na čtení pohádek a později i vlastních kníh se nejlépe hodí nástěnné svítidlo. Nachází se poblíž dětské ruky a přitom v okolí postele nijak nepřekáží. Oceníte jej určitě i v kombinaci se stmívačem, které lze podle potřeby regulovat. Využít se dá rovněž při usínání dětí, pokud se bojí tmy. Dobrým pomocníkem jsou v tomto ohledu také orientační svítidla opatřena senzory, které po určité době samy vypnou. Pořídit se dají v různých motivech, například ve tvaru zvířátek. Můžete jimi osvětlit cestu na toaletu. Máte na chodbě zajímavý obraz? Při správném nasvětlení se může stát i z levné grafiky umělecké dílo, psali jsme zde.

Náš tip:

Praktickým doplňkem jsou svítící hračky, které mohou být vystaveny poblíž postele nebo si je děti vezmou přímo do ruky. Hodí se i jako nouzové světlo. Oblíbený je medvídek na usínání, pro holčičky zase třeba beruška.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili příčinu těžkého průběhu nemoci COVID-19. Může za to nebezpečná mutace

Fakta o psech, o kterých jste možná ještě neslyšeli nebo si...

Pokud chcete na jaře rozkvetlou zahradu, na zasazení...

Že váš dům trpí nadměrnou vlhkostí, poznáte docela...

Dopřejte své kočce doma malý ráj. Vyrobte jí místo k...

Světelné řetězy dodají interiéru příjemnou atmosféru....

Vřesy jsou typicky podzimní rostlina. Jejich pěstování v...

Zavřít reklamu