Okoukala se vám vaše dřevěná podlaha? Zkuste s ní provést pár triků

Interier 28. prosince 2018 | 08:47 — Marie Drahá
Dřevěná podlaha je snem všech staromilců a milovníků útulného bydlení. Nejluxusněji přitom vypadají tmavá prkna například z dubu či ořešáku. Ve snaze ušetřit však někdy sáhneme po levnější variantě, která je světlá, a brzy se nám ohledí. Existuje řešení? Hned několik.
Další 4 fotografie v galerii
Nic nevytvoří doma útulnější prostředí jako právě dřevo / Depositphotos

Nejjednodušším způsobem, jak změnit barvu dřeva, je tónovaný lak či barva na dřevo. V závislosti na tom, jakou chceme podlahu mít, zvolíme odstín, sytost si pak pohlídáme množstvím nátěrů. Když na to přijde, můžeme mít klidně podlahu z borovice modrou nebo zelenou. Existují však i další možnosti povrchových úprav, které dřevo zesvětlí nebo ztmaví, aniž by při tom zakryly původní dekor. 

Moření proniká do struktury dřeva

Prvním z nich je moření, které je nevratné. Barva totiž nezůstává na povrchu, ale proniká přímo do struktury dřeva. Musí být proto perfektně vyčištěné a vyhlazené, aby nám na podlaze nezůstaly fleky. Moří se vždy po směru vláken dřeva, a to válečkem, plochým štětcem nebo houbičkou. Postup můžeme několikrát opakovat.

Čpavkování udělá z dubu i ořešák

Další metodou, jak dřevo ztmavit, je čpavkování. Už naši předkové jej tímto způsobem chránili před červotoči a plísněmi. Dnes se provádí čpavkování ve speciálních čpavkovacích komorách, kam se surové či opracované dřevo uloží na několik hodin. Pokud toužíme po opravdu sytém odstínu, který připomíná například ořešák černý, pak tam může dřevo zůstat na doporučení klidně týden. Tato metoda se používá nejčastěji na dub.

Bělení vyplaví látky, které dřevo zabarvují

Dřevo se ale také bělí. Nejčastěji roztokem z peroxidu vodíku a hydrogenuhličitanu amonného v poměru 10 : 0,5 až 10 : 1. Nanáší se na povrch houbičkou a je potřeba se při tomto procesu chránit – ať už ochrannou maskou či rukavicemi. Roztok způsobí, že se ze dřeva vyplaví látky, které způsobují jeho zabarvení.

Kam se hodí dřevěná podlaha?

Prakticky všude. Rozumí si se starším tradičním interiérem, výborně se ale vyjímá také v moderních prostorách. Dřevo je nadčasové. Při volbě odstínu však nezapomínejte na přísun světla v bytě a skutečnost, že zatímco světlejší barvy opticky prostor zvětšují, tmavší mají opačnou tendenci. Super vychytávky, jak mít dřevěnou podlahu krásně lesklou a bez černých šmouh, najdete zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Cupra Formentor: První opravdová Cupra

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu