Nejčastější chyby, které děláme při výběru závěsů a záclon

Interier 24. února 2020 | 17:48 — nov
Závěsy i záclony do oken vytvářejí velký prostor, kterým vašemu bytu můžete dodat patřičný šmrnc. Ale není to jen tak. Musíte vzít zejména v úvahu typ vašeho interiéru. Něco jiného se hodí na venkovský či retro styl, jiné závěsy zapadnou do bytu laděného industriálně či moderně. Jaké děláme nejčastější chyby?
Další 3 fotografie v galerii
Závěsy a záclony mohou být ozdobou vašeho bytu / Depositphotos

Vybíráme si výrazné a barevné vzory podle paměti

Zákazník si vybere pěknou výraznou dekorační látku, která ho zaujala. Pak přijde domů a zjistí, že se do jeho obydlí vůbec nehodí. Trefit přesný odstín takzvaně od oka je totiž sázka do loterie, ve které je pravděpodobnost výhry mizivá. Ideální je objednat si návštěvu designera, který přinese vzorky konkrétních látek a správný odstín i druh tkaniny vám pomůže vybrat přímo ve vašem bytě. V horším případě si vzorník půjčte domů nebo si doneste do prodejny třeba vzorek látky ze sedačky, barvy stěn nebo potah polštáře.

Záclony jsou málo nařasené

Krásu záclony umocňuje její nařasení. Minimální doporučené řasení záclony je dvojnásobek šířky okna, lépe ale vypadá až trojnásobek.

Použití voálů jako závěsů s tím, že večer do místnosti nepůjde vidět

Voály, tedy lehké vlněné, bavlněné nebo hedvábné tkaniny z kroucené příze, jsou pěkné a vzdušné, ale jsou určeny pouze na dekoraci. Když se setmí a doma rozsvítíte, přes voály bude zvenku vidět. Přes den zase voály použité jako záclony nepustí do bytu hodně světla.

Garnýž je příliš krátká

Odborníci doporučují, aby garnýž přesahovala okno minimálně o 20 až 30 centimetrů. Shrnutý závěs by totiž neměl zasahovat do okna. Záleží však také na materiálu. Čím bude závěs lehčí, tím případně může být jeho vzdálenost od okna menší.

Pouze polovina pruhu látky po straně okna

Na závěs byste měli použít, a to i v případě, když jde jen o dekoraci, aspoň jeden pruh tkaniny široký 130 až 150 centimetrů. Úzký pruh látky totiž na okně nevypadá hezky.

Záclony jen do poloviny okna

Řada lidí zastává názor, že krátké záclony na okně vypadají dobře. Podle odborníků je ale opak pravdou - čím je záclona delší, tím vypadá elegantněji. Pro lepší výhled z okna lze místo krátkých záclon použít raději římské rolety ze záclonoviny, překřížené záclony, nebo třeba záclony uprostřed vykrojené. Budou vypadat vkusně a elegantně.

V interiéru použijete jen jedinou barvu

Více barev vytvoří kontrast i trochu napětí. Výběr správné látky je sice složitější, ale výsledek stojí za to. Vyhnete se pak nudnému a šedivému interiéru vašeho bytu.

Je vidět velká část zavěšovacího háčku nad záclonou

Chybně našitá řasící páska, kdy je vidět velká část zavěšovacího háčku nad záclonou, zcela znehodnotí celkový dojem z jinak krásné záclony nebo závěsu. Správně ušitá záclona má začínat přesně u spodního okraje kroužku garnýže a v případě technických garnýží je má zcela překrývat.

Rady na závěr

Obecně platí, že ve venkovském a retro stylu budou lépe fungovat lehké a světlé závěsy. Industriální či striktně moderní prostory zase klidně snesou těžší materiály i barvy. Myslete i na jiné faktory, než je jen vzhled interiéru. V chladnějších dnech vám záclony i závěsy pomohou vytvořit další izolační vrstvu. Měly by být o něco delší, tak aby se dotýkaly podlahy a omezovaly proudění vzduchu. A pokud chcete klidně spát i přes den, podívejte se na takzvané black out závěsy z neprůhledných látek. Dále čtěte: Jak mít nadčasový interiér, který se vám jen tak neokouká.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu