Mezi sprchovými vaničkami je velký rozdíl. Pohlídejte si hlavně materiál

Koupelna 28. září 2020 | 14:08 — Marie Drahá
Sprchové kouty walk-in, které nemají uzavíratelnou kabinu a nabízejí bezbariérový přístup, jsou v kurzu už několik let. Přesto nedá řada odborníků dopustit na klasickou vaničku vsazenou do podlahy. Rozhodli jste se ji pořídit? Pohlídejte si především materiál.
Další 3 fotografie v galerii
Výběr materiálu má velký vliv na životnost vaničky / Depositphotos

Bezbariérové sprchové kouty umožní vytvořit z koupelny jednolitý celek. Přestože jsou velice moderní a působivé, mají jednu velkou nevýhodu. Jakmile se ucpe podlahový žlab, voda se při koupání rozlije do všech koutů koupelny a nezbývá nic jiného, než vzít mop a pustit se do práce. Bezbariérový vstup ovšem znamená velkou výhodu – především pro starší nebo handicapované.

Jaký zvolit materiál?

Alternativou sprchového koutu walk-in může být zápustná vanička, která splyne s podlahou a tím poskytne rovněž bezbariérový přístup. Další variantou je pak nízká vanička, která má jen několik centimetrů a nabízí jednoduchý vstup do kabiny. Vaničky se liší svou velikostí, designem, ale především materiálem. Při koupi si vždy pohlídejte, aby byl bezpečný, stabilní a lehce se udržoval.

Vaničky z litého mramoru

Jsou nejkvalitnější, ale také nejdražší. Litý mramor je materiál pevný a stabilní, tudíž má vysokou nosnost. Na druhou stranu se dobře udržuje a má výborné tepelné vlastnosti.

Keramické vaničky

Podobně jako vaničky z litého mramoru mají vysokou nosnost, jsou pevné a odolné. Také keramika se dobře udržuje a snese i chemikálie. Přesto je o něco levnější. Stačí totiž, aby na ni spadl těžký předmět a může se odštípnout.

Akrylátové vaničky

Jsou nejpřijatelnějším řešením pro všechny, kteří řeší cenu. Akrylátové vaničky mají hladký povrch, jsou lehké a zachovávají si stálou teplotu. Snadno se udržují a nejsou tak těžké. Nehodí se však do domácností, kde se ve sprše myjí i domácí mazlíčci, kteří by mohli akrylát snadno poškrábat.

Plechové smaltované vaničky

Odolná vůči škrábancům je naopak smaltovaná ocel, která si zachovává svou barvu a výrobci ji nabízejí za poměrně nízkou cenu. Důležité je ovšem pohlídat si tloušťku materiálu. Kvalitnější smalt má alespoň 3,5–4 mm.

Pokud vybíráte sprchovou vaničku pro seniory nebo postižené, nezapomeňte ji opatřit protiskluzovým povrchem. V případě menších dětí zase oceníte vaničku se zaoblenými hranami. Dále čtěte: Trendem koupelen je tenkostěnná keramika. Díky ní se celý prostor nebývale odlehčí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Bílý jogurt má mnoho využití. Nechte se překvapit jeho...

Kolik vydělávají na webcam: dívka z Prahy sdílí skutečná...

Zavřít reklamu