Jak opravit zašlou a poškrábanou vanu

Koupelna 25. března 2021 | 10:42 — Klára Sanders
Máte krásnou koupelnu, ale jediná vada na kráse, která vás trápí, je poškrábaná a zašlá vana. Není hned nutná rekonstrukce celé koupelny. Vanu lze opravit bez velkého zásahu. Navíc to není nijak nákladné a vana vám pak bude ještě dlouho sloužit.
Další 4 fotografie v galerii
Vanu lze opravit bez velkého zásahu / Depositphotos

Vanu používáme denně a časem se stává, že je poškrábaná a zašlá. Škrábance lze naštěstí opravit pomocí nátěrové hmoty, která je určená přímo na rekonstrukci van.

Renovace ocelové vany

Skvrny z vany odstraníme celkem snadno odstraňovačem rzi na karoserie automobilů. Potom natřeme očištěný kovový povrch antikorozním nátěrem a vyštípnutá místa vyplníme karosářským tmelem. Jakmile tmel zatvrdne, zabrousíme ho jemným brusným papírem k použití za mokra. Na závěr povrch přetřeme emailovou barvou.

Nový nátěr dělá zázraky

Litinovou vanu nebo vanu z lisovaného železného plechu také můžeme natřít celou. Nejprve odstraníme skvrny z povrchu vany. Použijeme k tomu brusný nástroj na vany, který dostaneme v obchodě s instalatérskými potřebami nebo od výrobců van. Na zakrytí drobných škrábanců použijeme soupravu k retušování emailové barvy. Před nanesením barvy povrch vany v místě retuše zbavíme všech nečistot.

I plastová vana jde opravit

Poškrábanou plastovou vanu můžeme zevnitř zlehka vyčistit vlnou na leštění kovů, hlubší vyštípnutí plastu vyplníme speciální dvousložkovou akrylátovou pastou, kterou dostaneme v obchodech s instalačním materiálem nebo v některém z hobby marketů.

Stará vana může dostat nový kabát

Do ocelové či litinové vany instalujete akrylátovou vložku. Rozměrově se přizpůsobí původní vaně. Místa v ní moc neubude. Po upevnění vložky speciálním tmelem vana vypadá, že tak už byla vyrobená. Okraj zakryjí lišty a celá práce trvá asi čtyři hodiny. Za čtyřiadvacet hodin můžete vanu v plném rozsahu opět používat. Nevýhodou je, že k instalaci akrylátové vložky nejspíš budete muset povolat odborníka. Psali jsme také: Při zařizování koupelny se lidé stále dokola dopouštějí několika velkých chyb. Vyhněte se jim.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově...

Češi budou o letošních dovolených trhat rekordy. Důvodů je...

Na co se musí Češi připravit při cestách do zahraničí....

Krásná země, nad kterou se nevyplatí ohrnovat nos. Za...

Potěšte tělo i mysl. Místa, kde vás budou dokonale...

Objevte perly Jadranu, na nichž se vaše dovolená promění v...

Zavřít reklamu