Tipy, jak si poradit s mini koupelnou v rodinném domě i v paneláku

Koupelna 25. června 2019 | 19:05 — Marie Drahá
Sprchový kout nebo vanu? A kam s pračkou? S prostorem v koupelně bojuje řada lidí a ne vždy dopadnou přestavby a obměny podle původních představ. Dobře míněné rady se totiž někdy míjí účinkem. Pojďme si říct, na co si dát v případě mini koupelen největší pozor.
Dalších 7 fotografií v galerii
Čím menší prostory k dispozici máte, tím větší pozornost byste měli věnovat dispozičnímu řešení koupelny / Shutterstock

Rekonstrukce koupelny patří vedle kuchyně mezi nejzásadnější investice v bytě. Pokud nechcete, aby skončila fiaskem, nejdřív si všechno dobře naplánujte. A nesnažte se příliš kombinovat. Stačí originální nápad a důraz na jednoduchost. Jsou věci, o které si maličká koupelna vysloveně říká.

Stavební úpravy

V některých případech mohou za nedostatek prostoru v jednotlivých místnostech velké hluché chodby. Zkuste popřemýšlet, jestli by nešla vaše koupelna na úkor chodby o něco zvětšit. I půl metru dělá hodně. A skutečně zvažte, zda je nutné mít v koupelně pračku a nenajde se pro ni místo jinde – v kuchyni, na chodbě nebo ve sklepě.

Pokud se vám nevleze obojí, dohodněte se, jestli dáte v koupelně přednost vaně nebo sprchovému koutu. Roli hrají pochopitelně i prostorové možnosti. Kompromisem může být asymetrická vana se skleněnou zástěnou.

Asymetrické je lepší než rohové

Ostatně po asymetrickém vybavení se poohlížejte ze všeho nejdřív. Tyto tvary jsou do malých prostor vůbec nejpraktičtější. V případě umyvadla například poskytnou větší odkládací i mycí prostor – baterie je totiž na straně. Rozhodně jsou lepší volbou než rohové, které potíže s prostorem neřeší.

Otevřené police nemusí být výhra

Otevřené police, které jsou tolik doporučované do malých prostor, důkladně zvažte. Harmoničtěji a uklizeněji totiž působí uzavřené skříňky, které je ovšem v případě mini koupelny nutné zvolit ze stejné série. Určitě je ale neplánujte až do stropu nebo tak, aby zabíraly velkou část plochy koupelny. Místnost by mohla působit stísněně.

Pryč s vystavenými drobnostmi

Pokud bude větší úložný prostor zapotřebí, spíš než řadu skříněk zvolte jednu vysokou skříň až do stropu, která může ukrýt pračku, koš na prádlo, případně uklízecí prostředky. Rozhodně se ale vyvarujte vystavování nejrůznějších drobností, které vaší malé koupelně na kráse nijak nepřidají. Naopak nezapomeňte na zrcadlo velkého formátu, případně dvě menší.

Nábytek být světlý nemusí

Co se týče barev, jistě vás nepřekvapí, že v případě mini koupelny je nutné sáhnout po světlých odstínech. Světlá dlažba i obklady prostor opticky zvětší (vhodnější jsou velké i podélně orientované obkladačky). Nábytek už ale být světlý nemusí. Je vám sympatické dřevo nebo nadčasová šedá? Klidně po nich sáhněte a dejte jim přednost před klasickou bílou.

Okno nahradí vhodná světla

Vítaným přínosem malé koupelny je okno. I nepatrné množství denního světla totiž prostor opticky zvětší. Jestli jej nemáte, nezoufejte. Chybějící okna dnes skvěle nahradí vhodné umělé osvětlení, které vám doporučí přímo v koupelnovém studiu. Pět osvědčených dekorací, kterými za pár korun zkrášlíte vaši koupelnu, najdete zde.

Klasické dveře nahraďte posuvnými

Vše je pochopitelně otázkou vhodného uspořádání veškerého zařízení. I když nemáte tolik místa, kolik byste si představovali, řešení, jak mít hezkou a stylovou koupelnu, vždycky existuje. Vstupovat do ní můžete posuvnými dveřmi, které na malém prostoru rovněž uvítáte.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hana Zagorová je v nemocnici kvůli komplikacím s koronavirem. Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu o ni mají fanoušci strach

Že váš dům trpí nadměrnou vlhkostí, poznáte docela...

Dopřejte své kočce doma malý ráj. Vyrobte jí místo k...

Světelné řetězy dodají interiéru příjemnou atmosféru....

Vřesy jsou typicky podzimní rostlina. Jejich pěstování v...

Jak vyzrát na vedro v podkroví

Důvody, proč vaše kočka odmítá používat kočičí toaletu...

Zavřít reklamu