Luxusní a mimořádně odolný materiál do vaší kuchyně. Keramické desky jsou prakticky nezničitelné

Kuchyně 02. října 2020 | 11:49 — Helena Malá
Lidé jsou čím dál více ochotni investovat nemalé prostředky do kvalitní kuchyňské desky. Důvod je jasný. Nejde jen o design, ale hlavně praktickou stránku věci. Za kvalitní materiál, který se nezničí po prvním kontaktu s nožem či jiným ostrým předmětem, si zkrátka rádi připlatí. V tomto ohledu se tak staly hitem například keramické desky, které jsou prakticky nezničitelné.
Další 3 fotografie v galerii
Keramické desky lze použít jako pracovní plochu i jako velkoformátový obklad / Depositphotos

V českých domácnostech nejčastěji narazíte na levné laminátové desky. Je pravdou, že i mezi nimi jsou horší a kvalitnější výrobky, ale laminát obecně není příliš odolný materiál, takže stačí trocha neopatrnosti a deska je poškrábaná.

Dřevěné desky působí luxusně, ale je třeba počítat s náročnější údržbou. Nerez je sice z hygienického hlediska výborný materiál, ale ne všechna kuchyňská studia jej nabízejí. Navíc i nerez snadno poškrábete. Desky z přírodního kamene (obvykle z žuly nebo mramoru), jsou velmi luxusní. Kámen je odolný vůči poškrábání i vysokým teplotám, snadná je i jeho údržba. Počítejte ale s tím, že vás přijdou draho. Ještě dražší jsou pak keramické desky. Jsou nezničitelné, odolné, lesklé a praktické.

Nadsdandardní materiál

Pracovní desky z keramiky jsou vyráběné z křemene, hlíny a živce. Ačkoliv obsahují spoje (1–2 mm), jde o nadstandardní materiál. Odolají mechanickému poškození a jsou voděodolné. Na povrchu keramických desek můžete rovnou krájet, případně mísit těsto.

Antibakteriální povrch

Povrch je antibakteriální a lesklý. Také je přizpůsobený vysokým teplotám. Flambování nebo horké nádobí proto není v případě keramické desky žádný problém. Při styku s přímým ohněm nebo vysokými teplotami nehoří, neuvolňuje kouř ani jiné škodlivé látky.

Povrch stačí pravidelně umýt a občas přeleštit. Téměř nulová nasákavost totiž velmi ulehčuje čištění, protože všechny nečistoty zůstávají na povrchu desky a stačí je jen setřít. Materiálu neuškodí ani jakákoliv chemická čistidla včetně bělidel a amoniaku.

Místo desky i jako obklad

Keramickou desku můžete použít nejen jako pracovní plochu, ale klidně je můžete instalovat i na stěnu mezi spodní a horní řadu kuchyňských skříněk. Získáte tak velkoformátový obklad. Navíc kuchyně není jediné místo, kde keramické desky najdou uplatnění. Můžete je využít také třeba v koupelně, místo podlah, krásně se vyjímají na barových pultech a podobně. Uplatnění najdou i v exteriéru.

Obrovskou výhodou keramických desek je jejich nízká hmotnost – to snižuje nároky na přepravu a montáž a minimalizuje zatížení nosných konstrukcí

Potěší také ekology

Keramické desky si zamilují i milovníci přírody, kteří i při vybavování domácnosti myslí na ekologii a životní prostředí. Desky se totiž skládají jen z přírodních materiálů a neuvolňují látky škodlivé pro životní prostředí. Navíc jsou plně recyklovatelné. O tom, jak staré kuchyni dát rychle a levně nový vzhled, jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu