Odpadkový koš nemusí být ostudou kuchyně. Ty nejmodernější vás poslechnou na slovo

Kuchyně 20. srpna 2019 | 10:26 — Marie Drahá
Pryč jsou ty časy, kdy byl člověk nucen zvednout víko, aby vhodil do koše obal od bonbónů. Dnes se stačí projít kolem senzoru a koš se otevře sám. Potřebujete se do něj trefit z větší dálky? Pak mu jednoduše zadáte hlasový povel. Nejmodernější nádoby vás překvapí nejen funkcí, ale také svým designem.
Dalších 6 fotografií v galerii
Nádobu na odpadky chce mít každá hospodyňka hezky při ruce / Internet

Odpadkový koš nikdy nepatřil mezi kousky, které by někdo rád vystavoval na odiv. Přesto jsou dodnes v některých kuchyních k vidění ručně otevírací nádoby s víkem, které nevypadají nijak vzhledně, ale hospodyňky je zkrátka chtějí mít při ruce. Ty, které mají možnost, je raději schovají do spodní skříňky. Nevýhodou ručně otevíracích košů bývá nejen jejich vzhled, ale především hygiena. Stovky bakterií, které odpadky produkují, totiž nevědomky přenášejí členové rodiny po celé domácnosti. Naštěstí je dávno nahradily pedály, které dotyk s horní částí koše eliminují.

Bez dotyku a bez bakterií

O něco později pak přišly na řadu automatické bezdotykové koše. Stačí přiložit k nádobě ruku s odpadkem přibližně na dvacet centimetrů a víko se samo otevře. Po odhození odpadku se zase automaticky zavře. Čidla jsou výkonná, mají nízkou spotřebu a poměrně vysokou životnost. V moderní kuchyni jsou bezdotykové koše vítaným společníkem. Pozadu nezůstává ani jejich vzhled. Většinou jsou vyrobeny z leštěné nerezové oceli nebo kvalitního plastu. Rozhodně se už nejedná o nádobu, kterou byste byli nuceni před návštěvou schovávat.

Senzor reaguje i na hlas

Výrobci však šli s vývojem odpadkových košů ještě dál. Vynalezli pomocníka, který dokáže citlivě reagovat nejen na řeč těla, ale také na hlas. Senzor zvuku reaguje na příslušný povel tím, že otevře víko koše. Umožní tak hodit odpadek do koše i z větší dálky než jeho bezdotyková varianta. Povrch koše pak chrání před mikroby i otisky prstů jemná vrstva nanostříbra, která se dá snadno vyčistit. Koše lze napojit do sítě, mechanismus ale funguje také na baterky. Nejmodernější odpadkový koš přijde až na několik tisíc korun, výrobci však garantují dlouhou výdrž a poskytují na něj až několikaletou záruku.

Design nezůstává pozadu

Vybíráte nový koš do kuchyně? Pak berte v úvahu také počet členů domácnosti. Zatímco tříčlenná rodina si vystačí s nádobou do 30 litrů, vícečlenná pak uvítá o něco většího pomocníka. Design koše se dnes přizpůsobí jakémukoliv stylu. Vybírat můžete z růžového nerezu, ale také nevšedních rustikálních kousků. A rozhodně je už nemusíte stavět do kouta. Jaký dřez se hodí do vaší kuchyně? Materiál vybírejte s rozvahou.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu