Mezi pánvemi jsou velké rozdíly. Jaký materiál je pro vás nejlepší a na co ještě se při koupi zaměřit

Kuchyně 20. června 2020 | 11:00 — Anna Novotná
Pánev je jedním z nejdůležitějších typů nádobí v kuchyni. Dá se v ní nejen smažit, ale i dusit, vařit nebo grilovat. Když se začnete o pánve zajímat, zjistíte, že některé se dají pořídit už za dvě stovky, jiné stojí i kolem čtyř tisíc korun. Cenu určuje především kvalita zpracování a hlavně materiál.
Další 2 fotografie v galerii
Mezi pánvemi jsou velké rozdíly / Depositphotos

Pánev si nepořizujete na měsíc nebo dva, a tak se vyplatí do ní nějakou tu korunu investovat. Rozdíl mezi nekvalitní a kvalitní pánví skutečně poznáte. Jídlo se vám nebude připalovat ke dnu a díky tomu vám toto nádobí vydrží podstatně déle. Než si ale pánev pořídíte, měli byste vědět, na co se při nákupu zaměřit.

Vhodný sporák

V první řadě musí pánvička pasovat na váš sporák. Dnes už je běžné, že jsou pánve určeny na plynový a elektrický sporák i na sklokeramickou desku, ale dávejte si pozor, pokud máte sporák s indukční deskou. Pánev na indukci totiž musí mít ve dně ocel.

Velikost a hloubka

Pokud si nebudete vařit pouze pro sebe, na velikosti příliš nešetřete. Nejběžněji prodávané pánve mají v průměru 26 až 28 cm. Na takovou pánev už bez problémů naskládáte čtyři plátky masa nebo menší rybu. A protože pánev neslouží jen ke smažení (výjimkou jsou samozřejmě určité typy, například pánev na palačinky či grilovací pánev) je vhodné, aby byla i dostatečně hluboká.

Kvalitní materiál

Při koupi se nevyplatí být příliš velkým skrblíkem. Díky kvalitnímu materiálu vám totiž pánev vydrží po řadu let a hlavně se nemusíte bát, že se z materiálu bude uvolňovat něco škodlivého. Každý materiál má své výhody a hodí se k něčemu trochu jinému. Plechovým pánvičkám už naštěstí odzvonilo, dnes je výběr podstatně širší.

Hliník

Ekonomický ukazatel poměru mezi cenou a výkonem zvládá tento tradiční materiál nejlépe. Hliník výborně vede teplo a dokáže jej i absorbovat a dále rozvádět. Jenže i mezi hliníkovými pánvemi jsou velké rozdíly.

Pánev lze z hliníku celkem jednoduše vylisovat za studena. Takové nádobí je všude stejně silné – po dně i na stěnách. Je sice cenově levné, na druhou stranu je třeba počítat s rizikem deformace, zejména pokud pánev příliš zahřejete. A na pánvi s vypouklým dnem už toho moc neusmažíte. Pokročilejší technologií je odlévání za tepla. To mimo jiné umožní vytvořit silnější dno, které nejen ještě zlepší tepelně-vodivé vlastnosti pánve, ale také přirozeně zabrání jejímu zkroucení a bude lépe sedět na sporáku. 

Hliník sám o sobě však není nejvhodnější pro přímý kontakt s potravinami, proto je většinou opatřen nepřilnavým povrchem. Pamatujte ale na to, že nepřilnavému povrchu myčka nesvědčí. Pro míchání či obracení připravovaného jídla používejte náčiní ze silikonu nebo dřeva, ať pánev nezničíte.

Titan

I u tohoto materiálu platí, že není titan jako titan. Podobně jako u hliníku i zde rozhoduje způsob výroby i nanášení povrchu na tělo pánve, které je zpravidla z hliníku. Mezi nejšpičkovější technologie patří pomalé ruční lití hliníku, které brání materiálovému pnutí – takové nádobí je jednak odolnější vůči mechanickému poškození, za druhé dokonale rovné a za třetí vede teplo naprosto rovnoměrně po celém svém povrchu. Umožňuje vytvořit extra silné dno s těmi nejlepšími termoakumulačními vlastnostmi.

Titanové nádobí velmi dobře odolává tepelným šokům a nevadí mu ani prudké zahřátí na sucho. Na kvalitní titanové pánvi připravíte vynikající steaky. Nádobí je nepřilnavé, mimořádně snadno se čistí a nevadí mu ani kovové nástroje.

Nerez

I v případě nerezových pánví učinili výrobci za poslední roky veliký krok kupředu. Sendvičové termoakumulační dno by mělo být pro kvalitní produkt nezbytným minimem. Stále častěji však výrobci používají sofistikovaný vícevrstvý materiál, který výhody sendvičového dna aplikuje na celé tělo pánve.

Třívrstvá varianta spočívá v tom, že extra silné hliníkové jádro je na vnitřní straně obaleno ušlechtilou nerezovou ocelí 18/10, která je odolná proti poškrábání. Vnější stranu tvoří magnetická ocel, kompatibilní s indukčními sporáky. Pětivrstvý materiál je ještě o něco dál. Mezi vnitřní stěnu z ušlechtilé nerezi 18/10 a vnější plášť z chromové magnetické oceli jsou vloženy tři vrstvy čistého hliníku a hliníkové slitiny. Jejich kombinace zajišťuje nejen ten nejlepší a nejrovnoměrnější rozvod i akumulaci tepla, ale současně také vynikající stabilitu nádobí na sporáku.

Měď

Měď je rozhodně nejlepším vodičem tepla a tak trochu i symbolem luxusu. Smažení i fritování v měděných pánvích je velmi rychlé a úsporné, navíc bleskově reagují na změny výkonu sporáku, což se vám u některých jídel bude rozhodně hodit. S tím souvisí i jedna dietetická výhoda: při kratší době přípravy se z jídla neztratí tolik zdraví prospěšných látek.

I mezi mědí jsou ale rozdíly a opět je klíčový způsob výroby. Na trhu můžete potkat pánve s „měděným nátěrem“ a tělem z hliníku. Budou sice nádherně vypadat, funkčních vlastností opravdového měděného nádobí však zdaleka nedosáhnou. S pánvemi, které se mohou pochlubit skutečně měděnými stěnami silnými od 1,8 do 2,5 milimetru si rozhodně nezadají. U těchto pánví je pouze vnitřek pro snadnější vaření opatřen vrstvou cínu nebo nerezi. Ale pozor! Měděné nádobí zpravidla nefunguje na indukci. Pokud máte doma indukci a chcete si měděné nádobí pořídit, bez redukce se neobejdete.

Litina

Litina je materiál, který vydrží všechno. Litinová pánev si dobře poradí s vysokými i nízkými teplotami, má vynikající termoakumulační vlastnosti a je přirozeně nepřilnavá. Nic jí neuškodí, ani příbor.

Litinové pánve mohou být díky dalším úpravám nepřilnavé a můžete je bez problémů používat na všech typech sporáků, včetně indukčních. Výborně se čistí a udržují, nevadí jim ani myčka nádobí. 

Keramika

Ať už si vybíráte jakoukoliv pánev, vždy by měla mít nepřilnavý povrch. Pokud nevěříte teflonu, sáhněte po pánvích s keramickým povrchem. Tvoří jej několik vrstev keramických částic a povrch je nejen nepřilnavý, ale také odolný vůči vysokým teplotám. Keramické povrchy jsou kovuvzdorné, takže když čas od času použijete kovovou obracečku nebo vidličku, nebude to žádná tragédie a na funkčnost povrchu to nebude mít žádný vliv.

Keramické pánve výborně vedou teplo, rozpálí se velmi rychle a hodí se na všechny typy sporáků. Nevydrží ale takovou teplotu jako titan.

Žáruvzdorné držadlo a poklička

Zajímejte se také o to, zda má pánev žáruvzdorné držadlo. Oceníte jej v případě, že třeba na pánvi připravujete například těstoviny s omáčkou a potřebovali byste nakonec celý pokrm zapéct se sýrem v troubě. Zdá se to být nepodstatný detail, ale asi byste nebyli rádi, kdyby se vám v troubě rukojeť roztavila.

Při koupi pánvičky se vyplatí si zároveň pořídit také poklici. Nejen, že výrazně ušetříte za spotřebu energie, ale navíc pak nemusíte uklízet vystříknuté kapky na kachličkách a sporáku a také omezíte množství vlhkosti v kuchyni. Koupit si můžete pokličku s plastovým nebo nerezovým hmatníkem. Lepší je s nerezovým hmatníkem, abyste poklici mohli vložit i do trouby. O tom, zda je lepší do kuchyně vybrat hrnce nerezové, litinové, nebo skleněné, jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu