Jak vybrat vysavač pro alergiky a jak pro starší osoby? Poradíme, na co při rozhodování hledět

Spotřebiče 23. října 2017 | 07:31 — Anna Novotná
Na trhu je velké množství zařízení. Jak se vyznat v jednotlivých parametrech a podle čeho vybírat vám poradíme v našem článku.
Další 1 fotografie v galerii
Práce s vysavačem může být příjemná. Pokud si dobře vyberete. / Shutterstock

Úvodní rozhodování

Docela na začátek se musíte rozhodnout, jaká je vaše priorita. Jinak budete postupovat, jestliže máte doma alergika, jinak budete přistupovat k výběru, pokud bude zařízení obsluhovat starší osoba. Ještě jiný typ můžete zvolit, pokud potřebujete také čištění a mokré vysávání. Všechny varianty existují, ale ne vždycky se dají skloubit všechny dohromady. Malý, lehký, výkonný vysavač na mokré vysávání ještě nevyrobili.

Pro alergiky

Pro alergiky je důležitý zejména sací výkon a schopnost vysavače v sobě nečistoty udržet. Na tom se spolupodílí zejména tzv. Hepa filtr, který ovšem může také být různého druhu. Ten filtruje vzduch vycházející z vysavače. Ještě jistější je, že se prach udrží ve vysavači, který vysává do vody.

Pro starší osoby

Starší osoby mohou mít problém především s manipulací s těžkými vysavači, které mohou mít možná vynikající parametry, ale lidé se zdravotními problémy je nezvládnou používat. V takovém případě vybírejte rozhodně podle sacího výkonu, výstupní filtrace a velikosti a váhy. Z těch důvodů nejsou vhodné vysavače vysávající do vody, které navíc vyžadují po každém použití vyčištění odpadní nádoby.

Další parametry ve hře

Spotřebitele může zajímat délka přívodní šňůry, druhy čistících nástavců. Pro majitele koček a psů bude podstatný nástavec s kartáčem, tzv. turbo kartáč, který sbírá zvířecí chlupy. Podstatná je také hlučnost, objem nádoby na prach a pochopitelně energetická třída. Moderní vysavače mají nižší příkon energie a vyšší sací výkon než tomu bylo dříve. Bez zajímavosti nezůstane ani provedení koleček, které se dotýkají s podlahou. Některé vysavače mají tendenci citlivější povrchy odírat. Výhodné budou kolečka z gumy.

Samostatnou kapitolou jsou vysavače se schopností čištění různých povrchů. Jde zejména o koberce a čalounění. Tyto vysavače zvládají vysávat i vylitou vodu a další tekutiny. Bývají ale větší, těžší a dražší.

Ještě jiné inspirace

Pokud stavíte dům, můžete se zamyslet nad instalací centrálního vysavače. Jde sice o finančně náročnější akci, ale z místnosti do místnosti přecházíte jen s hadicí. Sání máte v každé místnosti jako přípojku na zdi.

Docela samostatnou kapitolou jsou robotické vysavače, které se hodí zejména tam, kde jsou podlahy jednoduché na údržbu, máme domácí zvířata a současně chceme, aby se mohli na zemi pohybovat malé děti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co si nejvíce ženy přejí slavné české ženy k Vánocům a jaké dárky umí změnit život

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Kořenová čistička je přírodní, vyčistí odpadní vody...

Ne každý pes je vhodný na běhání. Plemena s krátkým nosem...

Svíčka z pomeranče nepotřebuje ani vosk, ani knot. Vyrobíte...

Lopatkovec je nenáročný, někdy ale přestane kvést nebo mu...

Zavřít reklamu