Důležité rady pro výběr kuchyňské pracovní desky
Při výběru nebo samotném zpracování kuchyňské linky je rozhodně dobré vycházet z minimální šířky pracovní plochy 60 cm. Délka pracovní plochy se odvíjí od násobků 60, tedy 120 cm nebo 180 cm a více. Výška kuchyňské linky by pak měla být zhruba 20 cm pod úrovní vašich loktů – tedy tak vysoko, abyste se nemuseli při práci hrbit.
Výběr kuchyňských pracovních desek je opravdu pestrý a dá se říct, že jediným omezením může pro uživatele být finanční dostupnost.
Pracovní kuchyňské desky se řadí mezi nejnamáhavější místa v kuchyni a je tedy třeba brát zřetel na jejich kvalitu a odolnost. Pracovní desky kuchyňské slouží ke krájení, zpracovávání masa, zeleniny a jiných potravin, k odkládání horkých, mokrých, mastných či studených předmětů. Často se stane, že o ně zavadíme nožem, polijeme je, zašpiníme – prostě je nijak nešetříme, ale očekáváme od nich maximální výdrž.
Nabízeny jsou materiály od nejlevnějšího laminátu přes masivní dřevo, moderní tvrzené sklo, nejrůznější kompozitní materiály, nerezovou ocel, keramiku až po ušlechtilý přírodní kámen.
Z hlediska funkčnosti i vzhledu kuchyně hraje pracovní deska velmi důležitou roli. Ovlivní její konečný design i to, jak se vám v ní bude pracovat i uklízet.
Chytré tipy, které vám usnandí výběr při koupi kuchyňské desky:
1. Používá někdo z vaší rodiny kuchyňskou desku místo prkénka?
Pak si do ní nechte zapustit dřevěnou desku z tvdého dřeva, nejlépe bukovou spárovku, kteráse vyrábí z malých hranolků.
2. Patříte k "vodním diverzantům" neboli máte kolem dřezu neustále spoustu vody?
Pak si pořiďte plochu kolem takzvaného mycího centra z nenasákavého materiálu, nejlépe z umělého kamene. Ideální je nechat si z něj vyrobit i dřez, třeba v jiném barevné provedení, protože tento materiál umožňuje napojení beze spár. Velmi praktické je "zdvihnutí" desky ke stěně. Nahradí vám těsnící lišty. Jemně zvýšenou hranu u okraje zase ocení ti, kdo se při vaření opírají bříškem o desku a pak mívají mokré tričko. Navíc vám nic nesteče na podlahu.
3. Máte rádi domácnost dokonale čistou až vyciděnou, ale nemáte čas se o ni každý den pečlivě starat?
Pak zapomeňte na nerezové pracovní desky. Je na nich vidět každá kapka, navíc se poměrně snadnou poškrábou.
4. Chcete mít luxusní kuchyni, ale nechcete za ni zaplatit zbytečně moc?
Pořiďte si silnější desku a zajímavou. Tloušťka desky minimálně kolem 4 cm, pečlivě zvolte hranu. I levnější nábytek se zajímavou deskou bude vypadat mnohem efektivněji.
5. Máte malou kuchyni?
Nenechtese zlákat tmavými barvami, světlá deska bude mnohem vhodnější.
6. Milujete ovocné šťávy, zavařujete kompoty?
Pak raději zapomeňte na desky z mramoru či kamene na bázi vápence - i po speciální úpravě jsou nasákavé a snadno se zbarví.
7. Bezmyšlenkovitě odkládáte horké hrnce a pánve na desku?
Nejjednodušší řešení je vhodná podložka (kovová, ale třeba i korková). Pokud ji nechcete používat, zapomeňte na dřevšné či MDF desky a dejte přednost umělému kameni.
8. Při výběru dezénu u MDF desek se raději vyhněte napodobeninám mramoru
Vypadají lacině.
9. Chcete, aby vaše deska vypadala stále uklizeně a rozčíli vás každá kapka nebo drobeček na ploše?
Vybírejte z desek s jemným vzorem, oblíbené a praktické jsou hlavně mozaiky.