Nikdy se vám nepodařilo uvařit rýži, která je nadýchaná a nelepí se? Víme, jak vyřešit problém jednou provždy

Spotřebiče 26. srpna 2018 | 11:40 — Marie Drahá
Navštívili jste jednou Asii a od té doby vám nechutná rýže podávaná v českých restauracích? Nemusíte kvůli tomu pravidelně obrážet asijská bistra. Výbornou rýži si lehce připravíte i doma. Zapomeňte však na varné sáčky a poohlédněte se rovnou po rýžovaru.
Další 4 fotografie v galerii
S rýžovarem se vám nestane, že byste nakládali na talířky lepivou mazlavou hmotu / Shutterstock

Není možné mít doma všechny menší spotřebiče, které jsou na trhu. Rýžovar je určen pro ty, kdo vaří rýži často a rádi. Milovníci této přílohy většinou také nekupují pouze jeden druh, ale vědí, že jinak chutná jasmínová rýže, a jinak parboiled nebo basmati. Proto si potrpí i na její přípravu. Vhodit sáček na 15 minut do vody je pro ně nemyslitelné. A vařit rýži v klasickém hrnci znamená hlídat, aby se nepřipálila. Navíc nikdy není tak nadýchaná a nelepivá jako z rýžovaru, potvrdí vám všichni, kdo si malého domácího pomocníka pořídili. Rýžovar se dávno stal součástí moderních kuchyní.

Rýže se dá vařit ve speciální nádobě v mikrovlnce, většina lidí však sahá po elektrickém rýžovaru. Má totiž daleko širší využití a disponuje nejrůznějšími funkcemi. Na trhu je však rýžovarů k dostaní celá řada. Liší se velikostí, funkcemi a v neposlední řadě cenou. Co si pohlídat při jeho výběru?

Rychlost ovlivňuje příkon 

V závislosti na počtu členů domácnosti vás bude zajímat objem. Jaký bude dostačující pro čtyřčlennou domácnost? Porci pro každého zajistí už rýžovar o objemu jeden litr. Pokud je vás víc nebo si raději jídlo předvaříte, sáhněte po větším. S objemem souvisí ostatně i povolená váha rýže na jedno vaření. Jak rychle se uvaří, závisí na příkonu, ten pak následně ovlivňuje i náklady na energii.

Sám pozná, kdy je hotovo

Obrovskou výhodou lepšího rýžovaru jsou jeho funkce. Mezi nejvyužívanější patří plně automatický režim. To znamená, že se rýžovar dokáže vypnout v okamžiku, kdy je pokrm dokonale připravený. S pomocí timeru jde přípravu rýže načasovat, vaření lze odložit až o 24 hodin. Využíváte při praní nebo pečení odložený start? Pokud ne, děláte velkou chybu, psali jsme zde. Multifunkční rýžovary nabízejí dokonce využití spotřebiče pro přípravu jiných jídel – polévek, luštěnin a dalších pokrmů.

Výhodou je odnímatelná vložka

Péče o rýžovar není nijak náročná, pokud zvolíte takový, jenž má odnímatelnou vložku. Vyrábí se z nerezové oceli i z teflonu, který zamezí připalování rýže na stěny a dno. Některé vložky lze mýt v myčce na nádobí.

Cena? Už od 400 korun

Rýžovar pořídíte už od čtyř stovek korun. Spodní cenové hranici ale odpovídá i kvalita. Zapomeňte na nejrůznější funkce. Nebudete litovat, pokud do spotřebiče zainvestujete minimálně tisícovku. Produkty nad tři tisíce korun už mají opravdu velký objem a hodí se spíše pro komerční provozy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Toto oceánské monstrum brázdilo vody před miliony let. Větší ryba na světě nikdy neexistovala

Že váš dům trpí nadměrnou vlhkostí, poznáte docela...

Dopřejte své kočce doma malý ráj. Vyrobte jí místo k...

Světelné řetězy dodají interiéru příjemnou atmosféru....

Vřesy jsou typicky podzimní rostlina. Jejich pěstování v...

Jak vyzrát na vedro v podkroví

Důvody, proč vaše kočka odmítá používat kočičí toaletu...

Zavřít reklamu