Zvažujete, jaký si pořídit kávovar? Podívejte se, jaké výhody nabízejí jednotlivé přístroje

Spotřebiče 24. října 2018 | 11:07 — Marie Drahá
Těšíte se, až se po probuzení nastartujete vonícím šálkem výborné kávy? Jestli nepatříte k těm, kteří se spokojí s hrnkem zalitým horkou vodou, je pořízení přístroje na místě. Vyznat se však v široké nabídce kávovarů není jednoduché. Pojďme si říct, v čem se liší a který bude nejlepší právě pro vás.
Další 3 fotografie v galerii
Milovníci kávy se s obyčejným turkem nebo instantní kávou spokojí jen těžko / Pexels

Hlavní rozdíl mezi přístroji spočívá v přípravě kávy, obsluze přístroje, designu a v neposlední řadě výsledné ceně. Předtím, než se pustíte do výběru, si proto položte několik otázek: Mám rád slabší kávu, nebo výraznější? Vnímám přípravu kávy jako rituál, nebo spíš uvítám, když ji budu mít na stole co nejdřív? Mám v oblibě jednu značku, nebo rád experimentuji?

Překapávač

Patří k nejobyčejnějším typům kávovarů vůbec, ale poslouží všem, kteří se spokojí se slabou kávou a nijak zvlášť výraznou chutí. Přirovnat by se dala k té z frenchpressu. K přípravě kávy vám postačí jakákoliv mletá káva, která je zalévána horkou vodou a překapává se do konvice. Výhodou překapávače je, že v něm uděláte velké množství kávy najednou. Je jednoduchý na obsluhu a pořizovací cena není vysoká.

Kávovar na kapsle

I tento druh kávovarů patří na trhu k těm levnějším a nabízí především pohodlí. Stačí do něj zasunout kapsli, pohlídat si množství vody, zmáčknout tlačítko a během půl minuty máte šálek s kávou na stole. Jedna kapsle vás vyjde v přepočtu na 8 – 10 korun a vybírat lze z nejrůznějších příchutí – ale pouze té značky, jehož kávovar vlastníte. Zaměnit ji za jinou nelze. Kapslové kávovary zvládnou i čokoládu nebo čaj. Při dlouhodobém používání se však kapsle prodraží, jejich obaly jsou navíc neekologické.

Automatický kávovar

Zaneprázdnění milovníci kávy ocení i automatický kávovar, který ovšem vyjde na podstatně jiné peníze. Nespornou výhodou těchto přístrojů je, že si do nich můžete nasypat zrnka jakékoliv kávy. Můžete zkoušet jednotlivé druhy z pražíren, nebo je zkrátka plnit svou oblíbenou. Potom už stačí zvolit, zda máte chuť na silné espresso, latte či lungo, zmáčknout tlačítko a během chvilky si můžete v pohodlí domova na kávě pochutnávat – klidně i s našlehaným mlékem. Automatické kávovary se však nahřívají, než vyrobí vybraný nápoj. Pokud nechcete dlouho čekat, počítejte spíš s vyšší pořizovací cenou. Daleko nižší je pak ale cena za šálek. Kávovou sedlinu už do dřezu nikdy nevylijete. Věděli jste, s čím vším dokáže v domácnosti pomoci?

Pákový kávovar

Bývá o něco levnější variantou presovačů, než jsou automatické. Kávu do většiny z nich je však potřeba nechat namlít nebo kupovat přímo mletou. Každá příprava je přitom malý rituál. Je třeba vyndat páku, napěchovat kávu a znovu páku vrátit. Na rozdíl od automatického stroje není opatřen samočisticí funkcí, takže tato péče zůstává na vás. Pákový kávovar však může vydržet celá léta. Aby chuť espressa stála za to, je dobré si pohlídat tlak přístroje, kdy se nedoporučuje kupovat kávovar s tlakem pod 15 barů. Mezi nestandardní funkce patří integrovaný mlýnek a automatické šlehání mléka.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách nejbarevnějších míst v okolí

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Tu krásu nelze popsat slovy, tu zkrátka musíte vidět

Zavřít reklamu