Vypadá jako tyčový vysavač, ale myje podlahy. Jak vybrat mop, který si hravě poradí s vaším bytem?
Parní mop připomíná svým vzhledem tyčový vysavač, ale myje podlahy. Sehnat se dá přibližně od tisícovky, vyjde tedy dráž než klasický mop. Podlahy s ním však vyčistíte rychleji a lépe. Díky nádobce na vodu vytváří páru až o teplotě 190 °C. Pochopitelně odpadá namáčení. Jednotlivé přístroje se však od sebe liší – velikostí, hmotností, příkonem, objemem nádoby a následně i cenou. Co je dobré si při koupi parního mopu pohlídat?
Vybírejte podle velikosti bytu
Pokud bydlíte v členitějším bytě, kde je spoustu rohů, uvítáte spíš trojúhelníkovou hlavici. Při vytírání větších ploch oceníte naopak obdélníkovou, která je rozměrově širší. S velikostí bytu pak souvisí i délka přívodního kabelu, mop totiž patří do zásuvky. Vystačíte si s pěti metry, nebo budete chtít raději osm? Méně pohodlnou alternativou je pak přepínání mezi zásuvkami nebo prodlužka.
Příkon ovlivní výkon i náklady
Jako u všech elektrospotřebičů je nutné si všímat jeho výkonu a následných provozních nákladů – vyjadřuje je příkon udávaný ve Wattech. Méně výkonné parní mopy mívají obvykle příkon kolem 1000 W, dražší modely až 2000 W. Zlatá střední cesta je tedy 1500 W.
Větší nádržka značí delší provoz, ale i velikost mopu
Zajímat vás bude také nádržka na vodu, která je zapotřebí pro vznik páry. Její objem má totiž vliv na to, jak je parní mop velký, těžký, ale také jak dlouho s ním můžete čistit bez přestávky. Délka nepřetržitého provozu se může lišit dokonce až o půl hodiny. Nádobky začínají na velikostech 0,3 litru, končí někde na dvou litrech. S nejmenší budete moci uklízet kolem deseti minut a potom muset vodu doplnit, největší vydrží po delším zahřátí i 40 minut, ale pro byt standardních rozměrů je docela zbytečná.
Funkce zvýší komfort při práci
Jednotlivé přístroje odlišují funkce, mezi které patří ukazatele nahřátí páry, automatické vypnutí poté, co dojde v nádržce voda, nastavení množství páry na základě znečištění, ochrana před vodním kamenem či otočná hlava. Vybírat lze mezi mechanickými ovládacími tlačítky, ale i dotykovými. Ty vyjdou pochopitelně dráž.
Z jednoho pomocníka mohou být dva
Některé mopy disponují speciální nádobou na desinfekci, filtry na zachytávání prachu, utěrkami na podlahu z mikrovlákna i měkčí rukojetí. Záleží jen na vás, kterou z možností preferujete. Dokoupit lze dokonce nástavce na koberce nebo různé druhy kartáčů. Velmi praktické jsou mopy, z nichž můžete část odejmout. Ta pak slouží jako malý ruční parní čistič. Vyčistěte si celou domácnost pomocí páry. Poradíme vám, jakého pomocníka vybrat.
Na kolik parní mop vyjde?
Nejlevnější parní mopy se dají pořídit do 1500 korun. Vyznačují se kratším kabelem, menším příkonem i objemem nádrže. Jsou ale skladnější a vhodné pro všechny, kteří je využijí pro nenáročný úklid. Do tří tisíc korun už se dá sehnat přístroj s lepšími vymoženostmi, mnohem větší je i výběr. Milovníky dokonale čisté domácnosti potěší přístroje do 5000 korun. Nad tuto cenovou hladinu se dostávají mopy skutečně nejvyšší kvality, které dbají i na zdravý úklid nebo optimální množství páry v domácnosti.