I myčka potřebuje čas od času umýt. Důkladně ji lze vyčistit i bez chemie

Spotřebiče 29. ledna 2020 | 11:09 — Anna Novotná
I myčka nádobí potřebuje čas od času umýt. Jinak může být nádobí špinavé i po umytí. Navíc jsou ve spotřebiči místa, kde dochází k usazování nečistot a zbytků potravin, což může vést i ke vzniku plísní. Nečistoty mohou také způsobit zanesení odtoku vody a následné ucpání.
Další 4 fotografie v galerii
Pokud myčku nebudete čistit, nebude plnit svou funkci / Shutterstock

K čištění myčky většina lidí využívá speciální chemické přípravky. Pokud ale chemii moc neholdujete, poradíme, jak myčku důkladně vyčistit i bez ní. Není na tom nic složitého a kromě dobrého pocitu z ekologického řešení vás může hřát i to, že v rodinném rozpočtu ušetříte nějakou tu korunu. Vystačíte si prakticky jen s jednou ingrediencí, a to s octem. 

Čištění těsnění kolem dveří

V těsnění se usazuje spousta nečistot a je to skvělé místo pro vznik plísní a zápachů. Jejich vzniku nahrává hlavně neustále se opakující působení vlhkosti. Nenechte to dojít tak daleko a pravidelně se o těsnění u myčky starejte.

Obyčejnou houbičkou vyčistěte těsnění a dvířka myčky zevnitř. Ideálně vodou s octem (1 : 1). Použít můžete i malý kartáček, kterým se pohodlně dostanete i do záhybů.

Rozhodně ale nepoužívejte k čištění myčky přípravky jako chlór, čpavek či nejrůznější abrazivní přípravky.

I filtr musí zářit čistotou

Filtrační soustava zachycuje zbytky jídel a další nečistoty. Díky ní se čerpadlo nezanáší a voda může být opakovaně recyklována a používána v rámci jednoho mycího procesu.

Filtrační jednotka u myček nádobí se obvykle skládá z:

  • Plochého hlavního filtru – je to velký nerezový perforovaný filtr, který kryje spodní plochu myčky.
  • Hrubého filtru – je to většinou plastový filtr, který vystupuje kousek nad plochý hlavní filtr, má za úkol zachytit největší nečistoty, jako jsou například zbytky kostí, sklo a podobně, aby se nedostaly k jemnému filtru pod ním.
  • Jemného filtru (mikrofiltru) – má válcový tvar, je pod hrubým filtrem, je opět z nerezu a zachycuje ty nejdrobnější nečistoty a zbytky.

Filtrační soustavu vyndejte z myčky pootočením proti směru hodinových ručiček horního hrubého plastového filtru.

Nejdříve filtry propláchněte proudem tekoucí vody a poté důkladně vyčistěte kartáčkem. Zaměřte se zejména na jemný válcový filtr, který se zanáší nejčastěji, u něj můžete použít například kartáček na zuby.

Po vyčištění sesaďte filtrační jednotku zpět do myčky a zajistěte pootočením plastového hrubého filtru po směru hodinových ručiček.

Zanesená ostřikovací ramena

Ostřikovací ramena se časem mohou zanášet látkami z tvrdé vody, případně jinými nečistotami.

Spodní oplachovací rameno vyjmete pouhým povytažením směrem nahoru. Horní oplachovací rameno uvolníte pootočením upevňovací matice po směru hodinových ručiček.

Ramena a zejména trysky (otvory) očistěte kartáčkem a přípravkem vody s octem. Po vyčištění důkladně propláchněte čistou vodou.

Po vyčištění dejte ramena zpět do myčky - spodní jen zasuňte směrem dolů a horní upevněte pootočením matice proti směru hodinových ručiček.

Čištění vnitřku myčky

Ocet skvěle dezinfikuje, čistí, leští, konzervuje a dokáže odstranit i vodní kámen. Naše babičky se bez něj v domácnosti neobešly. Jeho sílu uplatníte i při čištění vnitřního prostoru myčky.

Stačí nalít ocet na dno myčky. Ideálně alespoň půl láhve, ale klidně i celou. Záleží, jak moc je myčka špinavá. Někdo dává ocet do nádobky, kterou umístí v horním koši na nádobí.

Pak spusťte mycí cyklus s co nejvyšší teplotou (doporučuje se 65 až 75 °C), během něj se vnitřní prostor myčky důkladně vyčistí a vydezinfikuje. Nezapomeňte na to, že čištění myčky je nutné provádět vždy bez nádobí!

Vnější dvířka a ovládací panel

Během očisty nevynechejte ani vnější dvířka myčky a ovládací panel. Stačí vám k tomu běžný čisticí prostředek nebo opět voda s octem. Pokud jsou vnější dvířka z nerezu, pořiďte si na jejich vyčištění speciální přípravek. Dále čtěte: Zatuchlé prádlo je velký oříšek. Tipy, jak zlikvidovat nežádoucí puch.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu