I myčka potřebuje čas od času umýt. Důkladně ji lze vyčistit i bez chemie

Spotřebiče 29. ledna 2020 | 11:09 — Anna Novotná
I myčka nádobí potřebuje čas od času umýt. Jinak může být nádobí špinavé i po umytí. Navíc jsou ve spotřebiči místa, kde dochází k usazování nečistot a zbytků potravin, což může vést i ke vzniku plísní. Nečistoty mohou také způsobit zanesení odtoku vody a následné ucpání.
Další 4 fotografie v galerii
Pokud myčku nebudete čistit, nebude plnit svou funkci / Shutterstock

K čištění myčky většina lidí využívá speciální chemické přípravky. Pokud ale chemii moc neholdujete, poradíme, jak myčku důkladně vyčistit i bez ní. Není na tom nic složitého a kromě dobrého pocitu z ekologického řešení vás může hřát i to, že v rodinném rozpočtu ušetříte nějakou tu korunu. Vystačíte si prakticky jen s jednou ingrediencí, a to s octem. 

Čištění těsnění kolem dveří

V těsnění se usazuje spousta nečistot a je to skvělé místo pro vznik plísní a zápachů. Jejich vzniku nahrává hlavně neustále se opakující působení vlhkosti. Nenechte to dojít tak daleko a pravidelně se o těsnění u myčky starejte.

Obyčejnou houbičkou vyčistěte těsnění a dvířka myčky zevnitř. Ideálně vodou s octem (1 : 1). Použít můžete i malý kartáček, kterým se pohodlně dostanete i do záhybů.

Rozhodně ale nepoužívejte k čištění myčky přípravky jako chlór, čpavek či nejrůznější abrazivní přípravky.

I filtr musí zářit čistotou

Filtrační soustava zachycuje zbytky jídel a další nečistoty. Díky ní se čerpadlo nezanáší a voda může být opakovaně recyklována a používána v rámci jednoho mycího procesu.

Filtrační jednotka u myček nádobí se obvykle skládá z:

  • Plochého hlavního filtru – je to velký nerezový perforovaný filtr, který kryje spodní plochu myčky.
  • Hrubého filtru – je to většinou plastový filtr, který vystupuje kousek nad plochý hlavní filtr, má za úkol zachytit největší nečistoty, jako jsou například zbytky kostí, sklo a podobně, aby se nedostaly k jemnému filtru pod ním.
  • Jemného filtru (mikrofiltru) – má válcový tvar, je pod hrubým filtrem, je opět z nerezu a zachycuje ty nejdrobnější nečistoty a zbytky.

Filtrační soustavu vyndejte z myčky pootočením proti směru hodinových ručiček horního hrubého plastového filtru.

Nejdříve filtry propláchněte proudem tekoucí vody a poté důkladně vyčistěte kartáčkem. Zaměřte se zejména na jemný válcový filtr, který se zanáší nejčastěji, u něj můžete použít například kartáček na zuby.

Po vyčištění sesaďte filtrační jednotku zpět do myčky a zajistěte pootočením plastového hrubého filtru po směru hodinových ručiček.

Zanesená ostřikovací ramena

Ostřikovací ramena se časem mohou zanášet látkami z tvrdé vody, případně jinými nečistotami.

Spodní oplachovací rameno vyjmete pouhým povytažením směrem nahoru. Horní oplachovací rameno uvolníte pootočením upevňovací matice po směru hodinových ručiček.

Ramena a zejména trysky (otvory) očistěte kartáčkem a přípravkem vody s octem. Po vyčištění důkladně propláchněte čistou vodou.

Po vyčištění dejte ramena zpět do myčky - spodní jen zasuňte směrem dolů a horní upevněte pootočením matice proti směru hodinových ručiček.

Čištění vnitřku myčky

Ocet skvěle dezinfikuje, čistí, leští, konzervuje a dokáže odstranit i vodní kámen. Naše babičky se bez něj v domácnosti neobešly. Jeho sílu uplatníte i při čištění vnitřního prostoru myčky.

Stačí nalít ocet na dno myčky. Ideálně alespoň půl láhve, ale klidně i celou. Záleží, jak moc je myčka špinavá. Někdo dává ocet do nádobky, kterou umístí v horním koši na nádobí.

Pak spusťte mycí cyklus s co nejvyšší teplotou (doporučuje se 65 až 75 °C), během něj se vnitřní prostor myčky důkladně vyčistí a vydezinfikuje. Nezapomeňte na to, že čištění myčky je nutné provádět vždy bez nádobí!

Vnější dvířka a ovládací panel

Během očisty nevynechejte ani vnější dvířka myčky a ovládací panel. Stačí vám k tomu běžný čisticí prostředek nebo opět voda s octem. Pokud jsou vnější dvířka z nerezu, pořiďte si na jejich vyčištění speciální přípravek. Dále čtěte: Zatuchlé prádlo je velký oříšek. Tipy, jak zlikvidovat nežádoucí puch.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Seriálová hvězda Radim Fiala alias doktor Hanák: Praktikuji rozumný adrenalin

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu