Milovaný, ale zrádný teflon. Proč bychom si na něj měli dát v kuchyni velký pozor

Kuchyně 07. prosince 2017 | 12:05 — Marie Drahá
Maličký úlomek teflonu může tělu způsobit stejné problémy jako střep skla. Pokud ho pozřete větší množství, můžete si dokonce přivodit rakovinu. Ohroženi jsou všichni, protože teflon dávno nahradil v domácnostech plechové nádobí i smalt.
Další 3 fotografie v galerii
Nepodceňujte při vaření rady výrobce, nemusí se to vyplatit / Shutterstock

Jak nebezpečí předejít? Jedině správnou péčí. Například pánev s teflonovým povrchem byste měli začít zahřívat, až když jsou v ní suroviny, radí výrobci. Pokud ji totiž necháte prázdnou, může se stát, že teplota začne rozkládat samotný teflon a ten může popraskat a změnit barvu. V ten moment vás ohrožuje na životě.

Teflon má však stále jednu nepřekonatelnou výhodu - potraviny se na něm nepřipalují. Vyžaduje však na rozdíl od staršího nádobí daleko větší pozornost. Poradíme vám, jak na to.

Na pánev dřevo nebo zase teflon

Na nádobí s teflonovým povrchem nikdy nepoužívejte kovové lžičky, vidličky nebo naběračky. Právě těmi lze povrch pánve rychle zničit. Krom toho, že se vám zřejmě brzy začne jídlo připalovat, je už taková pánev zdraví škodlivá. Odborníci doporučují používat dřevěné vařečky anebo naběračky vyrobené také z teflonu. Jak se správně starat o dřevěné nádobí jsme psali zde.

Čistit solí, ubrouskem nebo jemně hubkou

Drátěnka je zakázaná, hrubá strana houbičky také. I ta může totiž povrch nádobí poškodit. Na čištění se doporučuje použít papírový ubrousek, případně jar a houbička z jemnější strany. Pomoci však může i hrubozrnná sůl. Když ji na pánvi rozehřejete, špína se uvolní a není nutné nádobí tolik drhnout.

Jak se přichytává, vyměnit

Jak poznat, že nám teflonové nádobí dosloužilo? Když se nám na něm začne přichytávat jídlo. V tom případě vážně uvažujte o výměně nádobí za nové. Odborníci totiž velmi varují před škodlivými úlomky teflonu, které se začnou z pánve uvolňovat, jakmile pánev zestárne.

Špatné zkušenosti s teflonovým nádobím mají někteří chovatelé andulek nebo kanárků v bytě. V případě zvířat je zdraví škodlivý. Ohledně dopadu teflonu na lidské zdraví se potom vedou mezi odborníky dlouhé diskuse.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Phoebe z Přátel přiznává, že se cítila nejistě, když natáčela po boku hereček Jennifer Aniston a Courtney Cox

Jak v srpnu prořezat ovocné stromy a keře, aby vám napřesrok...

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

French press: Připravte si perfektní kávu za pár minut

Přidejte nyní k rajčatům hnojivo ze sody, kvasnic a popele....

Zavřít reklamu