Toužíte mít skleničky bez šmouh a zářivě lesklé? Stačí pouze jedna přísada

Tipy a inspirace 10. března 2018 | 11:04 — Marie Drahá
Čiré sklo, které je dnes součástí všech kuchyní, se začalo používat už za dob Římanů. Jednoduše proto, aby bylo vidět, jaký druh vína se do něj lije. Stejný význam má i dnes, kromě barvy je na něm však zřetelný každý otisk nebo šmouha. Jak tomu předejít? Domácím leštidlem – ať už ve dřezu, nebo v myčce.
Dalších 5 fotografií v galerii
Zářivě lesklé skleničky jsou důvodem k úsměvu pro každou ženu / Shutterstock

Upatlané skleničky jsou nehezkou vizitkou hostitele. Dokážou pokazit dojem z večeře i krátkého přípitku. Někteří se však možná potají červenají, že jich mají doma plnou poličku. Strávit při leštení každého pohárku pět minut umí být totiž otravné a v dnešní době i časově náročné. Takže se to řeší i tím způsobem, že se sklenice sice umyjí, ale neleští a před podáváním na stůl rychle opláchnou pod tekoucí vodou. Ta je ale šmouh rozhodně nezbaví.

Vyleštit skleničky bez velkého úsilí není přitom nic složitého. Skvělým pomocníkem je obyčejný kuchyňský ocet, který přilijete do dřezu nebo myčky na nádobí místo leštidla. A rozhodně nešetřte. O octu je všeobecně známé, že desinfikuje a navrací lesk. Poradí si i se zákeřnými bakteriemi.

Všechny majitelky myček na nádobí se shodují v tom, že při ručním mytí nikdy neměly tak krásné skleničky jako z myčky. Je třeba oponovat. Krásně lesklých pohárků docílíte i ručně, jen je proces trochu zdlouhavější. Umýt v octové vodě, nechat okapat dnem vzhůru a případně doleštit mikrohadříkem.

Myčka ničí zlacení i ornamenty

I ženy, které si chtěly úklid trochu zjednodušit, navíc záhy zjistily, že všechno sklo do myčky nepatří. Tenkým druhům skla totiž vadí teplotní šoky, takže se lehce stane, že během mytí popraská, nebo se v horším případě roztříští. Pískované, malované nebo zlacené sklo zase v myčce postupně ztratí dekor. Památeční kousky se tak určitě vyplatí umýt v dřezu. Jak navrátit lesk zašlým příborům zjistíte zde

Vedle koření získá pachuť

V obojím případě je třeba postupovat podobně. Skleničky by se při mytí v myčce nebo sušení na odkapávači neměly vzájemně dotýkat. A jak je nejlépe ukládat? Obojí má svá pro a proti. Pokud položíte skleničky dnem dolů, zamezíte tomu, aby se vám v nich i ve skříňkách usazoval prach. Nečistoty se ale stejně časem usazují na okraji sklenice, který během pití přikládáme k ústům. Před použitím je tak stejně nutné otřít okraje suchým hadříkem. Dávejte také pozor na to, kde sklo ukládáte. Například vedle koření by mohlo získat jakousi pachuť.

Jak na zašlé sklo?

Zatím byla řeč o skleničkách, které v domácnosti pravidelně či čas od času používáme. Jak ale vyčistit sklo, které leželo roky na půdě, je zašlé a plné skvrn? S tím si možná ocet neporadí, proto si vezměte na pomoc čpavek. Stačí přidat do vody dvě lžičky a nechat působit do druhého dne. Pokud nepomůže, uděláme silnější lázeň. Sklo je ale následně třeba pořádně opláchnout.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu