Dopřejte si doma svůj odpočinkový koutek. Co by v něm rozhodně nemělo chybět?

Tipy a inspirace 11. října 2018 | 08:34 — Marie Drahá
Každý někdy potřebuje chvilku pro sebe. Zapomenout na pracovní povinnosti, všední starosti, jednoduše aspoň na čas vypnout. Kde jinde byste měli mít možnost si pořádně odpočinout, než doma? Vytvořte si koutek, ve kterém se budete cítit bezpečně a který vám bude říkat pane.
Dalších 5 fotografií v galerii
Pohodlné sezení je pro relax základ / Shutterstock

Nezáleží na tom, jestli žijete ve velkém domě nebo bytě 1+kk. Relaxační koutek si můžete vytvořit kdekoliv. Podstatné je obklopit se v něm věcmi, které máte rádi a jsou vám příjemné. Na vkus se v tomto případě nehraje. Je to váš osobní prostor a vaše věc. Řekněme si však, co všechno může k dokonalému pohodlí přispět.

Pohodlné sezení

Na tvrdé židli se zrelaxujete jen těžko. Chce to gauč, kanape, pohodlné křesílko nebo alespoň sedací vak. Nejosvědčenější je klasický ušák s podnožkou. Důležité je, aby se během odpočinku celé tělo pořádně uvolnilo a vy se tak zbavili napětí, kterému čelíte v práci a někdy i mezi svými blízkými. Nezáleží na tom, zda plánujete lenošit, číst si nebo se dívat na televizi. Pro každého znamená relax něco jiného. Pohodlí krásně dotvoří hřejivé polštáře.

Vhodné světlo

Odpočinek si můžete dopřát v kdejakém výklenku, ale nejlépe vám bude u okna. Někdy dokáže uklidnit už jen samotný pohled na kapky bubnující na okapy nebo zasněženou krajinu. Energii vám pak dodá světlo. Jako kulisa nejlépe poslouží vaše oblíbená hudba, někdo dá naopak přednost úplnému klidu. Pokud nemáte možnost relaxovat poblíž okna, pak si dopřejte kvalitní osvětlení. Nijak agresivní, volte spíš teplé odstíny. Ideální jsou pro tento účel stmívací lampy.

Rostliny

Uklidňující účinky má také zeleň. Jestli máte možnost umístit poblíž vašeho koutku nějakou palmu, bonsaj nebo jinou rostlinku, neváhejte. I malý kousek přírody má na lidskou duši blahodárný vliv. Stejně tak prospívá psychice zelená barva, kterou můžete využít v několika různých odstínech. Zejména v teplých odstínech se budete cítit dobře. Nemusíte se však bát ani kombinace teplých a studených barev.

Odkládací stolek

V relaxačním koutku by neměl chybět. Maximálně připouštíme, že jej může nahradit parapet či blízká polička. Poslouží na odložení oblíbené knihy, fotoalba, deníku. Položit si na něj můžeme i šálek čaje nebo kávy, případně skleničku vína, které k dokonalé relaxaci zkrátka patří. Méně však znamená více. Dejte pozor na to, ať nejste obklopeni chaosem. Počítáte doma každý centimetr? Zkuste prakticky využít parapety k práci i relaxu.

Paraván

Jestli se potřebujete dokonale vyčlenit od zbývajícího prostoru v bytě, zkuste využít dělicích prvků. Ideální jsou mobilní paravány, které můžete libovolně přesouvat z místa na místo. Vypadají velmi dekorativně, navíc zajistí dokonalé soukromí. Prostor ale oddělí také komoda s květinami nebo polootevřený regál. A především informace, že následující hodinu nechcete být rušeni.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velryby mají neuvěřitelné schopnosti. Vědci zjistili, že slyší až na vzdálenost osmi kilometrů

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu