Ztrácíte nervy s řemeslníky? Poradíme, jak nenaletět lemplům
Když je řeč o řemeslnících, řadě lidí se jen protočí panenky. Nedostatek odborníků na trhu zvedl jejich cenu, kvalita s ní však bohužel často nejde v ruku v ruce. Zedníci, elektrikáři či instalatéři jsou si vědomi své vzácnosti a bývají mnohdy nedůslední i nespolehliví. Máme pro vás pár tipů, jak se při jejich výběru vyhnout zbytečnému zklamání.
Zkušenosti mluví za vše
Ať už se chystáte na zásadnější rekonstrukci nebo menší opravy, nepodceňujte výběr člověka, kterému svěříte práci do rukou. Pořád vás bude stát peníze, které jste na ulici nenašli. Spoustu lidí kývne na prvního volného řemeslníka, který je ochoten se na práci dát. To je však chyba. Víte, jak funguje? Kolik stojí? Zda je poctivý? Nejlepším doporučením jsou vždy osobní zkušenosti známých. Zeptejte se jich, zda by si stejného člověka pozvali do bytu ještě jednou. Pokud řeknou ano, neváhejte. V opačném případě vybírejte dál. Delším čekacím lhůtám se totiž stejně nevyhnete.
Poradit vám mohou i v prodejnách
Pokud není šance, že si pozvete domů někoho na osobní doporučení (nikoliv kamaráda z hospody, který žádnou kvalitu a spolehlivost při práci negarantuje), zkuste nejbližší stavebniny, vodo-topo či barvy-laky. Často mají kontakty na pravidelné odběratele a při troše snahy vám poradí, kterého z živnostníků nebo firem stojí za to oslovit. Zejména v menších městech či obcích se pozitivní i negativní reference rozkřiknou rychlostí blesku.
Vodítkem jsou hodnoticí servery
Při hledání řemeslníků na internetu buďte opatrní. Řada šikovných lidí na něm totiž uvedena vůbec není, protože to díky hromadě zakázek vůbec nepotřebuje. Navíc na webu může být napsané kdeco. A kdo má čas hned, je také podezřelý. Některé hodnoticí servery jsou přesto doplněny přímo referencemi zákazníků, kteří podléhají osobnímu ověřování, aby si jednotliví odborníci nemohli zvyšovat kredit sami.
Lépe, pokud máte z čeho vybírat
Jestli máte to štěstí a natrefíte na řemeslníků více, není špatné provést si vlastní výběrové řízení. Předem si sepište své přesné požadavky a následně srovnejte čekací lhůty, očekávanou dobu prací i náklady. Nezapomeňte přitom na dopravu. Někteří pracanti počítají dokonce s občerstvením, to je ale pochopitelně čistě na vaší dobré vůli. Jak zvýšit cenu bytu, vám poradíme zde.
Ústní domluva nic nezaručí
Řada lidí spoléhá při řemeslnických pracích na ústní domluvu. Hlavně na vesnicích to tak běžně funguje. Je však třeba počítat s tím, že na pozdější stížnosti nemusí být brán zřetel, protože případné spory mohou být slovo proti slovu. O soudní při nemluvě. Písemné uzavření smlouvy, v níž budou uvedené veškeré podmínky včetně nedodržení lhůty a sankcí, jsou jednoduše sázkou na jistotu. Profesionál by se jí zkrátka vyhýbat neměl.
Bez dohledu se okradete o kvalitu i peníze
Poslední a velmi důležitá věc je dohled. Někteří pracovníci si účtují peníze za dokončený projekt (koupelnu), většina ale bere peníze na hodinu. Když je necháte v domě pracovat bez dozoru, je prakticky jasné, že zaplatíte i čas, který proflinkají. Někdy je lepší domluvit se předem i na pravidelných přestávkách. A pozor na ukecané řemeslníky! Jestli nechcete či nemůžete strávit s dělníky celou dobu a nemáte tuto činnost komu svěřit, hlavně v případě větších zakázek si neváhejte sjednat stavební dozor. Věřte, že vynaložené finance se vyplatí. Jde nejen o cenu, ale také o kvalitu.