Víte, kam co patří? Řada lidí třídí odpad poctivě, ale dělá stále stejné chyby

Tipy a inspirace 03. září 2019 | 17:57 — Marie Drahá
Do modrého pytle papír, do žlutého plasty, do zeleného a bílého jednotlivé druhy skla. Třídění odpadu se v českých domácnostech stalo standardem. Přesto se během recyklace řada lidí dopouští stále stejných prohřešků. Víte, které to jsou?
Další 3 fotografie v galerii
Kartony od vajíček nás lákají hodit je do papíru, patří ale do směsného odpadu / Internet

O tom, že třídit odpad má pro naši planetu obrovský význam, netřeba pochybovat. Myšlení lidí se v tomto ohledu postupem let naštěstí podařilo změnit k lepšímu. Ubývá domácností, kterým stačí na odpadky pouze jeden koš na směsný odpad. Navzdory tomu se pracovníkům recyklačních linek často objevují pod rukama věci, které tam rozhodně nemají co dělat. Lidé se chyb nedopouštějí ani tak schválně, jako spíš nevědomky. Možná mezi ně patříte i vy. Pročtěte si následující seznam a ověřte, jestli uvedené odpadky házíte skutečně tam, kam patří.

Kartony od vajíček

Papírové obaly od vajec hází řada lidí do modrého pytle. Jenže to je chyba. Jsou totiž vyrobeny z již recyklovaného papíru, který do kontejneru na papír nepatří. Modré nádoby jsou určeny pouze pro noviny, časopisy, sešity, krabice a papírové obaly. Mohou do něj také obálky s fóliovým okénkem. Kartony od vajíček však patří do směsného odpadu.

Ruličky od toaleťáku

Jedná se o ten samý případ, co kartony od vajíček. Patří do směsného odpadu, případně bioodpadu. Tam ale musíte počítat s tím, že se rozloží rozhodně později než slupky od brambor nebo ohryzek. Ruličky od toaletního papíru však můžete také upotřebit a vyrobit z nich nejrůznější praktické vychytávky nebo dekorace.

Dětské jednorázové pleny

Podobně jako použité papírové kapesníky, vlhčené ubrousky nebo dámské hygienické potřeby patří dětské pleny do kontejneru na směsný odpad, nikoliv do papíru, jak by se mohlo zdát. V papírovém pytli nemají co dělat rovněž z hygienických důvodů.

Kelímky od kávy

Berete si ráno cestou do práce kafe s sebou a kelímek i vršek pak házíte do odpadu zvlášť? Děláte dobře, ale jen tehdy, pokud zvolíte kontejner na plasty a směsný odpad. Papírový kelímek je totiž potažen vrstvou plastu, takže je nutné vhodit jej do směsného odpadu.

Tuba od zubní pasty

Prázdný obal od vytlačené zubní pasty láká hodit do plastu. Jenže tam nepatří. Ne kvůli tomu, že by tam snad trochu pasty zbylo. Důvodem je slabá hliníková vstva uvnitř tuby. Patří proto do směsného odpadu.

Obal od brambůrek

Stejně tak nepatří do plastu ani obaly od brambůrek nebo od sušenek. Také ty jsou pokryté uvnitř stříbrnou vrstvou, které třídění znemožňuje. Hoďte je klasicky do koše. Odpadkový koš nemusí být ostudou kuchyně. Ty nejmodernější vás poslechnou na slovo, psali jsme zde.

Staré zrcadlo

Do směsného odpadu patří také kusy staršího zrcadla. Do skla nepatří z toho důvodu, že jsou opatřeny vrstvou kovu. Mimochodem, ani střepy z keramiky nebo autoskla není možné vytřídit jako sklo.

Tip na závěr

Odborníci nedoporučují třídit vše a za každou cenu. Pokud si nejste jisti, co kam patří, raději si to ověřte, nebo to rovnou hoďte do směsného odpadu. Je to mnohem lepší varianta, než třídit nesprávně – a to i přesto, že se v recyklačních provozech vždycky s nějakou tou chybou počítá.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu