Nejčastější závady žaluzií a návod, jak si je rychle a levně opravit svépomocí

Tipy a inspirace 13. června 2020 | 09:18 — Marie Drahá
Horizontální žaluzie má v oknech většina domácností. Servis si objednává nejčastěji tehdy, když praskne silonové vedení nebo se přetrhne ovládací řetízek. Stalo se to i vám a rádi byste ušetřili za techniky? Nebojte se opravit žaluzie svépomocí.
Další 3 fotografie v galerii
Náhradní díly na opravu žaluzií vyjdou na pár korun / Depositphotos

U starších žaluzií bývá nejčastější příčinou závady jejich stáří nebo nekvalitní materiál. Silony, které jsou vystaveny UV záření, totiž trpí a postupně degradují. Dříve navíc výrobci používali k výrobě žaluzií velmi slabý silon, který zkřehne a zlomí se velice rychle. Ale i necitlivý zásah při čištění žaluzií nebo nenechavé ruce dětí někdy dokážou své. Pro průměrně šikovného člověka naštěstí není oprava žádný problém.

Zatímco přivolání servisu vyjde minimálně na stovky korun, náhradní sada na opravu řetízkových žaluzí se dá pořídit mnohem levněji. Pak už jen stačí přistavit k oknu žebřík a vzít si na pomoc nůž, řuční či elektrický šroubovák a pustit se do práce.

Jak opravit prasklý vlasec

1. Jako první odstraňte krytky žaluzie na bocích v místech, kde je přišroubovaná k oknu. Lamely vytáhněte nahoru a odšroubujte také vruty, kterými je žaluzie spojena s okenním profilem.
2. Žaluzii sundejte a hned si ji nafoťte, abyste věděli, jak je vlasec v mechanismu uchycený. Teprve potom odjistěte plastový kolíček a protrhlý vlasec vytáhněte.
3. Všechny lamely si srovnejte k sobě a skrze všechny otvory provlékněte nový silon. Nejdříve jej upevněte v horní kolejničce, poté zajistěte plastovou destičkou, která slouží jako pojistka.
4. Žaluzii přišroubujte na okno stejným způsobem, jakým jste ji sundali dolů. Nový vlasec napněte, případně udělejte uzlík a přečnívající silon odstřihněte.

Jak opravit utržený řetízek

1. Demontujte žaluzii z okenního rámu stejným způsobem, jako v prvním případě a z horního profilu vytáhněte základovou desku.
2. Vyndejte z horní desky ozubené kolečko a vyvlečte z žaluzie protržený řetízek. Následně kolečko vraťte zpátky na místo a do převodovky navlečte nový řetízek.
3. Řetízek spojte spojkou umístěnou na venkovní stranu a nasaďte na základní desku. Namontujte žaluzii na okenní rám a rychlou prověrkou zkontrolujte, zda jste řetízek navlékli správně.

Jak napravit křivý chod žaluzií

1. Sundejte žaluzii z okenního rámu a pomocí šroubováku vytáhněte z dolní lišty spodní zátku.
2. Klínek vymáčkněte ze zátky a povolený textilní pásek, který bývá nejčastější příčinou křivého chodu, z klínku odrolujte.
3. Narolujte pásek zpět tak, že začnete od silnější strany klínku. Poté jej zatlačte zpátky a zátku zasuňte. Nyní žaluzii na okno zpátky připevněte a vyzkoušejte její funkčnost. Dále čtěte: Jak si svépomocí vymalovat byt snadno, rychle a bez kocourů.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Amatérský hledač kovů doma roky schovával zvláštní kámen, o kterém si myslel, že je to zlato. Ukázalo se, že je mnohem cennější

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Překvapte návštěvu tímto andělsky nadýchaným a vláčným...

Nastal ideální čas na rytí záhonů. Než se do toho...

Vypěstujte si doma vlastní česnek v PET láhvi. S trikem s...

Je nejvyšší čas zazimovat růže. Vyvarujte se stříhání a...

Vyžeňte natrvalo holuby z balkonu. Několik tipů, díky...

Zavřít reklamu