Praktické tipy, jak využít staré záclony doma i na zahradě

Tipy a inspirace 18. července 2020 | 13:33 — Marie Drahá
I záclony podléhají módě. Před deseti lety sice vypadaly na oknech stylově, ale dnes už byste je rádi vyměnili za nové. Jenže co s těmi starými? Zbavovat se jich nemusíte. Uložte si do nich cibuli a česnek nebo si z nich vyrobte eko pytlíčky do obchodu. Možností je celá řada.
Další 3 fotografie v galerii
Vyřazené záclony se dají recyklovat různým způsobem / Depositphotos

Ze starých záclon se dá vyrobit řada různých dekorací – od košíčků na drobnosti až po stuhy pro květiny nebo ozdoby na dekorační věnec na dveře. Dají se z nich ušít šaty pro panenky, ale i kostýmy pro děti na karneval. Využít je však můžete i užitečnějším způsobem. Máme pro vás devět praktických tipů, které vás možná překvapí.

1. Ochrana proti hmyzu

Stará záclona skvěle nahradí moskytiéru. Kdo má malé děti, se bez ní neobejde. Jednoduše přehoďte záclonu přes kočárek, ohrádku nebo postýlku. Po bocích ji můžete stáhnout tenkou gumičkou a natahování bude hned o něco snadnější. Stejně tak si můžete ze staré záclony vyrobit síť do okna či do dveří. Držet bude i na suchý zip.

2. Sušení hub

Chodíte rádi na houby? Pokud jich domů přinesete v košíku opravdu hodně, možná řešíte, jak je všechny usušit, aby se nezapařily. Stará záclona může v tomto případě posloužit jako praktická síťka, kterou natáhnete na větší rám a houby na ni rozložíte. Když záclonovinu přeložíte, houby naskládáte provizorně klidně i na sušák na prádlo.

3. Síťka na česnek a cibuli

Víte, proč naše babičky cibuli i česnek vždy věšely? Aby uskladněná zelenina nezačala brzy klíčit a tolik nehnila. Dostatek vzduchu se totiž postará o to, že ve spíži déle vydrží. Prodyšná síťka vyrobená ze záclonoviny se o to postará. Zeleninu do ní vrstvěte do komínků.

4. Eko pytlíky na ovoce a zeleninu

Ze staré záclony si během chvilky vyrobíte ekologické pytlíčky, kterými nahradíte igelitové. V nákupní tašce nezaberou skoro žádné místo a při nákupu ovoce nebo zeleniny vám ještě dobře poslouží. Přinést si v nich můžete domů i pečivo. Šití pytlíčků zvládne bez problémů i začátečník. Navíc se dají kdykoliv vyprat a znovu použít. Dále čtěte: Ekologické potravinové sáčky nemusejí sloužit jen na jídlo a jejich údržba je snadná.

5. Obal na spodní prádlo

Za kvalitní prádlo obvykle utratíme nemalé peníze a chceme, aby nám co nejdéle vydrželo. Jeho životnost prodlouží šetrné praní. Pokud choulostivý materiál zabalíte před každým praním do jemného síťkového pytlíku, uděláte pro něj to nejlepší. Vyrobit si jej můžete z vyřazené záclony.

6. Voňavé pytlíčky proti molům

Už naše babičky vkládaly do skříně voňavé mýdlo proti molům. Modernější alternativou jsou voňavé pytlíčky, které lze vyrobit ze sušených bylinek typu heřmánek či levandule. Na jejich výrobu použijte starší záclonu a stáhněte provázkem. Skříně i komody nádherně provoní.

7. Ochrana proti ptákům

Ovocné keře i stromky lze někdy stěží uchránit před náletem ptactva. Účinnou ochranou může být právě stará záclona, kterou přes ně přehodíte. Zeleň bude stále dýchat, ale ptáci se k ní už nedostanou.

8. Síť na venkovní bazén

Přeložená záclona může na čas suplovat také plášť na nekrytý venkovní bazén. Během doby, kdy se v něm nekoupete, ochrání vodu před hmyzem i nejrůznějšími nečistotami z okolí.

9. Renovace starého nábytku

A konečně něco pro tvořivé. Díky starým záclonám lze velmi efektně dekorovat starší nábytek. Židle, stoly i komody prokouknou, pokud kus záclony se zajímavým vzorem přestříkáte libovolnou barvou a na nábytek přilepíte. Bude působit velmi originálně.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd a nejmodernějších atrakcí. Objevte Siam Park na ostrově Tenerife

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Zavřít reklamu