Ptáci létají tam, kde žijí dobří lidé. Připravte jim do krmítka dobrůtky!

Exterier 03. prosince 2017 | 18:33 Marie Drahá
Ornitologové tvrdí, že ze zvířecí říše jsou ptáci svým chováním zřejmě nejvíc podobní lidem. I oni jsou hodně tradiční. Na svá oblíbená místa se vracejí ještě roky potom, co o své zázemí přijdou. Zalíbilo se jim u vás na zahradě? Buďte rádi! Je to dobré znamení.
Další 2 fotografie v galerii
Ptáci vás v zimě odmění zpěvem a navíc pomohou vyhubit škůdce / Shutterstock

Říká se, že každá správná zahrada má mít alespoň jedno ptačí krmítko. Většina z nás si vybaví dřevěné s šikmou stříškou, ale výrobci dávno předčili naše očekávání. K dispozici jsou krmítka plastová, z vrbového proutí, skleněných koulí nebo jen v podobě misky, kterou položíte na okno. Nádherně zbarvení opeřenci vás tak mohou těšit i v případě, že bydlíte v paneláku.

Náš tip: Ptačí krmítko nebo jeho stavebnice je skvělým originálním dárkem pro děti i každého milovníka přírodních zahrad!

Přikrmovat přezimující ptáky můžete už nyní. Pozorujte, komu se u vás nejvíc líbí. Jsou to sýkorky, modřinky, vrabci, nebo snad kosi? Zrovna pro kosy jsou největší pochoutkou jablka nebo plody jeřabin. Zavěsit je můžete na větve před okno nebo kolem krmítka. Sýkorky spolehlivě přiláká hovězí lůj. Menší druhy ocení také proso, ovesné vločky, trhané krupky nebo hrubou krupici. Vrabcům zase můžete přilepšit strouhankou ze suchého bílého pečiva.

Zbytky z kuchyně ne!

Někteří ptáci nejraději sbírají semena na zemi pod krmítkem, proto vůbec neřešte, když nějaká vypadnou. Krmných směsí nabízejí obchody několik druhů, nejlepší jsou ty, ve kterých převažují semínka slunečnice. Čím pestřejší jídelníček ptákům nabídnete, tím víc druhů v něm můžete přes zimu pozorovat. V krutých mrazech jim možná doslova zachráníte život. Jedné věci se však vyvarujte: zbytky jídla do krmítka rozhodně nepatří! Stejně tak chleba nebo slané pečivo. A ať vás ani nenapadne jim přisypat slané oříšky.

Náš tip: Na Štědrý den jim můžete s dětmi vyrobit speciální nanuk. V kastrolu rozpustíte sádlo a tuk, přisypete semínka, oříšky, vločky, mák a nalijete do formy. Až zatuhne, vyklopíte a společně přinesete na krmítko. Ať se mají na Vánoce dobře i obyvatelé vaší zahrádky!

Blízko jabloně? Zbaví vás škůdců

Kromě příjemné podívané vám mohou být sýkorky i užitečné. Ví se o nich, že jsou velké bojovnice s hmyzími škůdci. Taková sýkora koňadra denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sama váží. Ptačí páreček i se svým potomstvem spotřebuje odhadem 7,5 kila hmyzu za rok! V zimě sýkorky likvidují ve velkém například obaleče jabloňového, což podle odborníků dokáže snížit červivost jablek na pouhé 2 %. Nemusíte používat chemické přípravky na ochranu rostlin. Když se u vás zabydlí sýkorky, můžete být i ekologičtí.

Náš tip: Francouzské okno nebo skleněné dveře na terasu mohou být pro ptáčky nebezpečné. Nárazu na sklo můžete zabránit tím, že na něj namísto vánočních motivů nalepíte ptačí siluety. Třeba objevíte i zajímavou kombinaci. O tom, jak vybrat prosklení zimní zahrady, si přečtěte zde.

 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hluboko v bolivijském pralese objevili vědci speciálním radarem dávno ztracené ruiny monumentálního sídla

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Přehled psích plemen, která žijí nejdéle. U některých je...

Základní pravidla správného grilování aneb Jak mít maso...

Připravte si bleskový nadýchaný rebarborový koláč s...

Květen je lásky čas: Připravte si krásně červené dezerty...

Založte si dechberoucí záhon z kvetoucích trvalek. Vsaďte na...

Zavřít reklamu