Osvětlení má několik barevných odstínů. Zvolte ten správný do každé místnosti

Interier 26. dubna 2021 | 15:39 Klára Sanders
Volbu barvy a intenzity světla v různých částech domácnosti není radno podceňovat. Každá místnost má svá specifika a světlo v ní jiný užitek. Proto je dobré nad výběrem vhodného osvětlení zauvažovat trochu hlouběji. S jeho pomocí si totiž můžete navodit tu správnou atmosféru a cítit se doma příjemně.
Další 4 fotografie v galerii
Barvu světla vyjadřují stupně Kelvina / Pixabay

Jedním z nejdůležitějších parametrů světelného zdroje je barva světla neboli teplota chromatičnosti. Ta v určitém rozpětí udává barvu světla, kterou světelný zdroj disponuje. Určuje se v Kelvinech a pohybuje se v rozmezí 1 800 až 16 000 K. Čím je jeho hodnota vyšší, tím bělejší/studenější světlo získáme, naopak čím méně Kelvinů, tím bude světlo tmavší/teplejší. Pro lidské oko je nejpřirozenější nažloutlé světlo, které připomíná slunce nebo oheň. Do každé místnosti ale můžete zvolit jiný odstín. V zásadě se setkáte se třemi základními barvami světla - teplou bílou, studenou bílou a denní bílou.

Jaký odstín světla zvolit?

Teple bílá – na relax

Teplé bílé světlo je pro většinu lidí pocitově nejpříjemnější. Má jemně žlutý odstín a vyzařuje jej klasická i halogenová žárovka, ale také dražší zářivky a LED žárovky. U novějších LED žárovek se používá světlo o trochu bělejší. Lidské oko tuto barvu vnímá jako bezpečnou a relaxační. Navozuje pocit pohody, a proto se hodí všude tam, kde se chcete cítit příjemně. Dobře působí hlavně v ložnici, ale i obývacím nebo dětském pokoji. Pohybuje se na hodnotách 2 700 až 3 500 K. Ale pozor, i když toto světlo umí pokoj krásně zútulnit, zároveň dokáže unavit oči. Není tedy vhodné pro práci, četbu a celkově aktivity, které vyžadují více soustředění.

Denní bílá – pro práci

Denní bílá má bílé nebo lehce namodralé ostré světlo a podobá se dennímu světlu. Na barevném spektru je na hodnotě 4 500 až 6 500 K. Je to barva podporující aktivitu a soustředění a je tedy vhodná do místností, kde se pracuje či studuje. Světlo o těchto hodnotách je již studenější, jasnější - neunavuje tolik oči (neuspává). Chybu neuděláte, pokud takovou barvu světla zvolíte do koupelny, kde je potřeba světlo jasné a co nejreálnější, což ocení zejména ženy, které se v koupelně líčí či jinak upravují svůj zevnějšek. Vhodné je také v kuchyni, kde by měla být dostatečně a v reálných barvách osvětlena především pracovní plocha při práci s potravinami nebo také jídelní stůl. Výjimku netvoří ani pracovny, kanceláře, dílny, sklady nebo obecně místa s nedostatkem přirozeného denního světla, jako může být předsíň, sklep, toaleta apod. Psali jsme také: Umí mnohem víc než jen oživit a zahřát. Koberec má i další zajímavé výhody.

Chladně bílá – pro aktivitu

Třetím typem jsou zdroje s chladně bílou barvou. Jejich světlo je hodně jasné, prudké a někdy mívá až namodralý odstín. Tato barva podporuje soustředění a méně se při ní unaví oči (vhodná při práci s počítačem). Nejčastěji se tedy s těmito zdroji setkáte v pracovnách, kancelářích, komerčních prostorech a průmyslových halách. Využití také najdou v hodně tmavých místnostech, například sklepech. Je ale pravdou, že světlo v hodnotách nad 7 000 K byste si do interiéru s největší pravděpodobností nepořídili, je totiž příliš chladné až mrazivé. Namodralé barvy jsou našemu oku nepřirozené a mohou působit až nepříjemně.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Londýnská premiéra filmu Top Gun: Maverick. Kate a William zazářili ve večerních róbách

Květen je lásky čas: Připravte si krásně červené dezerty...

Založte si dechberoucí záhon z kvetoucích trvalek. Vsaďte na...

Není nad krásně voňavou zahrádku. Fialky jsou jednoduché na...

Léto je za dveřmi. Naučte se dělat ledové frosé, kromě...

Je nejvyšší čas vysadit rajčata. Jak často je zalévat, jak...

Seznamte se s medvědím česnekem a poznejte sami, v čem...

Zavřít reklamu