Toužíte po elektrickém kartáčku? Nedívejte se jen na cenu, ale i stav vlastních zubů

Koupelna 29. srpna 2018 | 10:53 — Marie Drahá
Elektrické zubní kartáčky vyčistí chrup daleko lépe než klasické. To je stará známá věc. Navíc s nimi ušetříte čas při čištění zubů a také příliš časté návštěvy u dentisty. Jaký typ si ale vybrat, když je jich na trhu tolik? A co umí navíc dražší oproti levnějšímu?
Další 4 fotografie v galerii
Investice do elektrického kartáčku se vyplatí. Dostane se i do hůře dostupných míst. / Shutterstock

Elektrický zubní kartáček se dá pořídit už do tisícovky. Prověření výrobci jej ale nabízejí i za tři nebo pět tisíc korun. Jednotlivých druhů a typů je zkrátka v obchodě celá řada. Ptáte se, co je optimum, a co stačí na běžné čištění zubů? Nelze podat jednoznačnou odpověď. Záleží totiž na stavu vašich zubů a také preferencích.

Můžete rotovat, nebo vibrovat

V zásadě se dělí kartáčky na dva typy: oscilační a sonické. Pokud vás občas potrápí onemocnění dásní, máte citlivé zuby nebo odhalené krčky, je na místě kartáček sonický, který pracuje za pomocí jemných vibrací. Na rozdíl od oscilačního, jenž pracuje na principu půlkruhového pohybu, je ovšem dražší. Stejně tak jeho hlavice, které je nutné měnit co dva až tři měsíce – stejně jako běžný kartáček. Ve prospěch oscilačního elektrického kartáčku hovoří také skutečnost, že s ním čistíte každý zub zvlášť, čímž odstraníte ze zubů veškerý plak. Skvělého efektu ale docílíte i se sonickým kartáčkem. Vhání vodu na hůře dostupná místa. Oba typy mají zkrátka svá pro a proti.

Délku čištění vám pohlídá časovač

Většina z nás si nevydrží čistit zuby příliš dlouho. Pokud je často odbýváte, zvolte kartáček s vyšším počtem kmitů. Dokáže totiž čistit zuby rychleji a účinněji. Standardní hlavice nabízejí rychlost 10 tisíc kmitů, ty lepší 20 tisíc kmitů, nejlepší modely dokonce 45 tisíc kmitů za minutu. Dobrou pomůckou je v tomto případě i časovač, kterým disponují některé kartáčky. Prostřednictvím signálu vás upozorní, že máte čištění za sebou. Co se týče funkcí, nadchne vás možná i znamení, že na kartáček příliš tlačíte, dále bělení, masáž dásní nebo důraznější odstraňování zubního plaku. Vychytávkami jsou však vybaveny spíš dražší modely kartáčků.

Zvažte, zda chcete nabíjet

A ještě jedna věc by vás měla zajímat: zda má kartáček akumulátor zabudovaný, nebo výměnný. S prvním typem vás nemusí baterie trápit čtyři nebo pět let, než skončí jejich životnost. Druhý typ nutí k výměně baterií – buď klasických tužkovek, nebo nabíjecích. Zubní kartáček většinou v tomto případě odkládáte po vyčištění do tzv. dokovací stanice. Jestli vás často bolí zuby, zřejmě zanedbáváte kartáček. Bývá líhní bakterií a hub, psali jsme zde.

Chrup zná nejlépe váš zubař

Pokud si nejste jisti, po kterém elektrickém kartáčku sáhnout, poraďte se se svým zubařem. Ten zná stav vašeho chrupu nejlépe a doporučí vám vhodnou variantu. Pro zdraví vašich zubů se totiž ani s tím nejlepším modelem pravidelným prohlídkám nevyhnete. A nikdy nepočítejte s tím, že po koupi elektrického kartáčku nebudete do zubní hygieny investovat několik let. Výměna hlavic vás čeká minimálně každého čtvrt roku. Rotační hlavice se dá pořídit kolem stovky, sonická vyjde někdy i jednou tolik. Ta druhá je ovšem k zubům daleko šetrnější.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Zavřít reklamu