Povrch hraje v případě vany stěžejní roli. V některé vydrží teplá voda až dvojnásobně déle

Koupelna 22. února 2020 | 10:33 — Marie Drahá
Při výběru vany nás nejčastěji limitují rozměry koupelny. Kromě velikosti bychom ale měli věnovat velkou pozornost i materiálu, který zvolíme. Nejčastější volbou je v dnešní době akrylát. Teplomilci by však měli vědět, že existují i lepší varianty.
Další 4 fotografie v galerii
I děti si rády pohrají ve vaně o něco déle / Internet

První z nich je litina. Jedná se o materiál, který vyniká tepelně izolačními vlastnostmi. Pohovíte si ve vaně klidně hodinu? Pak vězte, že v litinové vaně vám vydrží teplá voda až dvojnásobně déle než například v akrylátové. Litinová vana je těžká, těžko se s ní manipuluje, zato vydrží prakticky celý život. Rozhodně není špatnou investicí do budoucna.

Měkká vana je pro náročné

Podobné vlastnosti má i tzv. měkká vana. Je vyrobena z rotačně tvarovaného plastu, který vlivem tepla měkne a roztahuje se. Tím pádem dlouho drží teplotu vody. Finančně si ji ale může dovolit jen málokdo. Vyjít může i na dvě stě tisíc korun. Stovky tisíc korun stojí ostatně také exkluzivní vany z umělého mramoru nebo přírodní vany z kamene či ze dřeva. Vyrábějí se vesměs na zakázku a vyžadují speciální péči.

Ještě než výrobci objevili výhody akrylátu, řadila se mezi nejvyhledávanější smaltovaná ocel. Vana z tohoto materiálu je bytelná, dlouho vydrží, bohužel je ale poměrně hlučná a pocitově studená. Voda ve smaltované vaně moc dlouho teplá nevydrží. Smalt je navíc křehký materiál, který se docela snadno oloupe. Lze mu ale přičíst vysokou odolnost vůči zabarvení od různých kosmetických přísad do koupele.

Litý akrylát je kvalitnější

Akrylát patří v dnešní době mezi nejvyhledávanější povrch. Pokud se pro něj rozhodnete, dbejte na to, aby měl tloušťku alespoň 4 až 5 mm. V opačném případě by se totiž mohlo jednat o náhražku, která tolik nevydrží. Akrylát lze díky svým vlastnostem dobře tvarovat, takže výrobci nabízejí široký výběr těchto van – od obdélníkových po asymetrické včetně rohových. V některých případech je materiál silný až 8 mm. Platí, že litý akrylát je kvalitnější, a proto dražší než extrudovaný.

V akrylátové vaně vydrží teplá voda podstatně déle než ve smaltované, což se hodí v případě dětí nebo starších osob v rodině. Umožňuje navíc snadnou instalaci madel či podhlavníků. O větší bezpečnost se postará také protiskluzová gumová podložka. Pozor však na poškrábání. Jestli se chystáte v akrylátové vaně koupat domácí mazlíčky, můžete o ni poměrně brzy přijít. Nesnese ani tolik alkohol, čisticí písky nebo kyseliny. Dále čtěte: Jak vybrat sprchový kout, který zabere nejméně místa.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Pokud se váš pes začal honit za vlastním ocasem, zpozorněte....

Květinové jarní dekorace vám zvednou náladu. Vytvořte si je...

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Vytáhněte zazimované muškáty. I zažloutlé a neduživé...

Staré džíny je škoda jen tak vyhodit. Jednoduše je...

Spaní na zemi na matraci má své příznivce i odpůrce. Víme,...

Zavřít reklamu