Tupé struhadlo? S našimi tipy bude během chvilky ostré jako břitva

Kuchyně 28. ledna 2018 | 11:21 — Marie Drahá
Kvůli několika bramborám nebo citronové kůře nevytahujeme mixér. Postačí staré dobré struhadlo, které máme vždycky po ruce. Co když je ale tak tupé, že je každý pohyb spíš utrpením? Máme pro vás pár tipů, jak struhadlo nabrousit.
Dalších 6 fotografií v galerii
Bez ostrého struhadla se v kuchyni obejdeme jen těžko / Pixabay

Někdo má doma struhadlo dvacet let a za celou dobu ho nebrousil. Další jej má tupé po půl roce. Čím to je? Krom zacházení i materiálem. Ve druhém případě by se totiž dalo vsadit na to, že majitel koupil struhadlo plastové. Je o něco levnější, ale jeho ostří zdaleka nevydrží tak dlouho ostré jako u kovových kousků. Kuchyňská struhadla se nejčastěji vyrábějí z tenkého nerezového plechu.

Pokud se rozhodnete pro něj, volte takové, které je vyrobeno ze silnějšího materiálu. Břity zůstávají déle ostré a struhadlo se tolik neprohýbá. Pokud máte doma tupé struhadlo, kterého se nechcete jen tak vzdát, nezoufejte. Na naostření není potřeba žádná zvláštní šikovnost, jen trochu trpělivosti.

Kladivo a hřebíky

Nejčastěji doporučovaný způsob, jak nabrousit tupé kuchyňské struhadlo, je použít kladívko a hřebík. Musí být tak silný, aby se vlezl do otvorů ve struhadle. Potom už je postup docela jednoduchý. Do každého otvoru postupně vložíme špičku hřebíčku a poklepeme kladívkem. Dobré je podložit si při tom struhadlo špalíkem ze dřeva. Nesmíme vynechat jedinou dírku, ale výsledek stojí za to.

Smirkový papír

Další variantou je drsnější smirkový papír. Pořídit se dá za pár korun v každém železářství nebo prodejně s barvami. Stačí jím několikrát přebrousit tupé hrany struhadla, které se tím pádem ztenčí, a struhadlo bude mnohem ostřejší.

Pilník

Zajděte do železářství a pořiďte si kulatý jehlový pilník. Jeho velikost by měla odpovídat otvorům ve struhadle. Pilníkem pak postupně několikrát protáhnete jeden otvor po druhém, ale ve správném úhlu. Snadno poznáte, kde je hrana ostrá nebo tupá, tudíž je úhel špatný. Doporučuje se vzít si na tuhle práci pracovní rukavice.

Vrták

Ojedinělý způsob broušení, ale někteří jej používají. Pokud máte doma šikovného pomocníka, zkuste ho poprosit, zda by vám struhadlo neprojel z tupé strany vrtákem. Budete koukat, jak nařeže zeleninu. Jen pozor na prsty! Podle zkušeností je tento styl broušení hodně účinný.

Jak využít nefunkční struhadlo?

I když je tupé a v kuchyni tím pádem nepoužitelné, nevyhazujte jej! Můžete si z něj udělat stojan na šperky, originální vázu na květiny nebo třeba stojan na tužky. Originální kousky ze starších nepoužívaných věcí se hodí především do venkovských interiérů.

Náš tip:

Tupé nože nabrousíte buď klasicky brouskem, nebo jednoduše za pomocí keramické misky. Otočíte ji a nožem přejedete po kole, na němž mísa stojí. Jak se zbavit zlozvyků, které vám tupí nože, vám poradíme zde. Vychytávkou na manikúrové nůžky je pak alobal, kterým několikrát přetáhnete tupé hrany.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu