Jak využít v zimě kuchyňský parapet? Zkuste obohatit svůj jídelníček a buďte odolnější proti virózám

Kuchyně 13. února 2019 | 16:11 — Marie Drahá
Nepotřebujete k tomu skleník, pařeniště, zahrádku ani balkon. K tomu, abyste do sebe i v zimě dostali dostatečný přísun živin, vám totiž postačí obyčejný kuchyňský parapet. Dejte se na klíčení! Je to jednoduché, levné a navíc zábavné.
Další 4 fotografie v galerii
Klíčky jsou plné vitaminů a enzymů a také velkým bojovníkem proti chřipce / Depositphotos

Ptáte se, proč klíčit? Klíčky semen jsou velmi bohaté na vitaminy, minerály, stopové prvky, rostlinné proteiny i zdravé sacharidy. Mimo sezonu jsou skvělou alternativou k čerstvé zelenině, na kterou si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Navíc dokážou být velkým bojovníkem s nejrůznějšími druhy viróz, zvyšují totiž imunitu. Odpadne vám tak pravidelné běhání do lékárny.

Jednoduchá činnost, kterou zvládnou i začátečníci

Klíčit lze v domácích podmínkách spoustu různých semen a semínek, záleží pouze na preferencích a vaší chuti. Nejčastěji se k tomuto účelu využívá řeřicha, čočka, fazolky mungo, cizrna, ječmen, pšenice, také vojtěška či rukola. Všechny umí doplnit náš jídelníček o zajímavé chutě. A hlavně, nejde o nic složitého, zvládnou to i naprostí začátečníci.

Na řeřichu stačí miska a kousek vaty

Asi nejlepší je začít s řeřichou, kterou lze sklízet už do týdne od vysetí. Co k tomu budete potřebovat? Stačí si koupit semínka řeřichy seté, vzít menší mističku a kousek vaty. Vatu navlhčíte a nasypete na ni opravdu nahusto semínka řeřichy. Misku položíte na parapet na okno, kde je dostatek světla, a jenom hlídáte, zda je vata vlhká. Pokud ne, znovu navlhčíte. Nijak to však nepřehánějte, semínka nesmí stát ve vodě, jinak začnou plesnivět.

Má zajímavou chuť a ozdobí jakékoliv jídlo

Takto vyklíčené zelené výhonky můžete průběžně stříhat nůžkami a rovnou jíst nebo přidávat do nejrůznějších pokrmů. Krásně dozdobí pomazánky, saláty, polévky i hlavní jídlo. Podobným způsobem si rychle vypěstujete i výhonky jetele nebo hořčice. Nejen ve skleničce, i naklíčená má velmi zajímavou pikantní chuť.

Semena nesmí ve vodě plavat

V případě čočky, munga, pohanky, vojtěšky či obilí byste s vatou neuspěli. Tady už je lepší pořídit si nakličovací misku, která není nijak drahá, případně improvizovat a vystačit si se zavařovací sklenicí a propíchaným víčkem. Nejdříve semena zalijete asi na 10 hodin vodou a necháte stát. Poté vodu slijete a minimálně jednou denně proplachujete, aby semena nezačala plesnivět. Naklíčí, pokud budou stále ve vlhku. Rovněž jim svědčí místo na parapetu, kde je teplo a přitom dostatečný přísun světla.

Náš tip: Pro semínka raději zajděte do zdravé výživy, kde se dají sehnat chemicky neošetřené. Pokud vás klíčení opravdu začne bavit, nakličovací misky se prodávají i několikapatrové. Ovšem pozor na čerstvost klíčků! Poměrně rychle žluknou. Díky spíži dokážeme domácnosti ušetřit čas i peníze. Vytvořte si svou vlastní i na malém prostoru.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu