Topíte v celém domě, ale radiátory jsou stále vlažné? Poradíme, jak je pořádně odvzdušnit

Tipy a inspirace 26. října 2018 | 10:58 — Marie Drahá
Topíte v celém domě, ale radiátory jsou stále vlažné? Nepomůže vám ani ventil otočený na maximum, zřejmě jste totiž zapomněli topení před sezonou pořádně odvzdušnit. Zkontrolujte radiátory dřív, než přijdou pořádné mrazy. Zvládnete to i bez cizí pomoci.
Další 4 fotografie v galerii
Pokud na radiátoru zůstávají studená místa, netopí, jak by měl / Shutterstock

Potíže s chladem v místnostech řeší často lidé, kteří mají nový dům a topení je v provozu první rok. Při napouštění radiátorů totiž podle oborníků voda hodně víří a způsobuje více vzduchových bublin. Než se dostane vzduch ven, může trvat dokonce několik týdnů. Další příčinou bývá špatné vyspádování soustavy a rozvody pod podlahou. I v tomto případě může odvzdušňování trvat několik dní. Potíže často přicházejí také v momentě, kdy jsou topné systémy v zanedbaném stavu – například ve starých panelácích.

Nutnost před každou sezonou

Nehledě na to je však kontrolu funkčnosti topení nutné provádět v každém obydlí, a to před každou sezonou a minimálně jednou také v jejím průběhu. Jen tak budete mít jistotu, že radiátory nebudou studené a topení bude pracovat přesně tak, jak má – tedy pokud nedojde k nečekané havárii. K odvzdušnění radiátorů si stačí připravit šroubovák, hadr a menší kyblík.

Pozor na horký vzduch

Vzduch z radiátoru vypustíte tak, že otočíte ventilem umístěném na straně doleva. Ozve se zasyčení a z ventilu začne kapat voda. V pohotovosti už musíte mít nádobku, do které bude voda odtékat. Při prvním odvzdušnění už v tomto momentě ventil zatáhněte a přejděte k dalšímu radiátoru. Postupně obejděte všechny a celý proces zopakujte za půl hodiny. Tentokrát už nechte z ventilů odtéct minimálně půl decilitru vody. Při odvzdušňování buďte opatrní. Vzduch, který uchází z radiátorů, je totiž horký!

Začíná se vždy v přízemí

S odvzdušňováním se začíná vždy v přízemí a postupně pokračuje do vyšších pater. Největší vzduchová kapsa se totiž tvoří v radiátoru, který je na soustavu napojený jako poslední. Během celého procesu mějte topení zaplé. Jakmile s ním skončíte, zkontrolujte tlak v soustavě. Někdy je totiž nutné dopustit vodu. V paneláku se provádí proces jen v nejvyšších patrech a většinou se na něm musí nájemníci domluvit. Vychytávky, se kterými hravě vyčistíte špinavé radiátory v celém bytě, najdete zde.

Špatnou soustavu opraví jen topenář

Odvzdušnění radiátorů se provádí do té doby, než jsou všechny teplé a bez studených míst. Pokud ovšem máte dojem, že jste už pro soustavu udělali maximum, ovšem bez výsledku, přizvěte si na pomoc odborníka. Může se totiž stát, že je soustava špatně vyprojektovaná, a bez náročnějšího zásahu se neobejde. Na vině bývá například ledabylost řemeslníků, kteří se často nedrží přesných instrukcí.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Zavřít reklamu