Pokud vám bylinky z obchodu doma vždy zahynou, pravděpodobně děláte některou z častých chyb

Tipy a inspirace 20. července 2020 | 08:17 — Anna Novotná
Už poněkolikáté jste si přinesli z obchodu krásně vypadající bazalku, pažitku, petrželku a doma vám během pár dní úplně zvadly, aniž byste je použili? Nejspíš děláte chyby, o kterých ani nevíte. Vyvarujte se jich a příští bylinku už nevyhodíte!
Další 3 fotografie v galerii
Bylinky koupené v hypermarketech často dlouho nevydrží / Depositphotos

Často je chyba už ve výběru konkrétního kusu. Kvalitní rostlina musí mít pevné listy a výhonky a na první pohled musí vypadat zdravě. Na spodní straně listů se mohou vyskytovat škůdci, proto prohlédněte i tuto část. Vyzkoušejte také opatrně povytáhnout bylinku z květináče a zkontrolujte kořeny. Pokud je kořenový systém dobře rozvinutý a konce kořenů jsou bílé, je vše v pořádku.

Bylinky je nutné přesadit

Věděli jste, že bylinky, které koupíte v hypermarketech, jsou určeny k okamžité spotřebě a nikoliv k pěstování? Právě proto vám možná tyto bylinky často nevydrží ani týden. Jsou sázeny do nekvalitních substrátů, které jsou určeny spíš k jejich přepravě. Pokud tedy koupíte bylinku v hypermarketu, ihned, jak si ji přinesete domů, ji přesaďte do lepšího substrátu, který je určený k pěstování bylinek. Nejlepší je koupit bylinku v zahradnictví, kde víte, že o ni bylo dobře pečováno.

Bylinky je lepší kupovat v zahradnictví

Bylinky koupené v supermarketu přežívají v umělém světle, ve fóliových obalech se jim nedaří jako u zahradníka. V zahradnictví byliny skladují ve vhodném prostředí a hlavně je nevypěstovali systémem - kup, otrhej a vyhoď.

Bylinky koupené v obchodě navíc nemají ani dostatečné množství vláhy. To se projeví pak u vás doma, bylinka neroste, brzy vadne nebo uhnívá.

Nedostatek světla

Jestliže chcete bylinky pěstovat v domácích podmínkách, musíte jim dopřát dostatek světla. Ve světlé místnosti je můžete umístit i dále od okna, v ostatních případech je dejte na parapet. Nejlepší je orientace okna na jih či západ. Obecně platí, že čím více světla bylina má, tím lépe se jí daří.

Špatná teplota

Bylinky potřebují hlavně stálou teplotu, a to do 20 °C. Vyloženě nesnášejí sálavý suchý vzduch, který se vyskytuje především nad radiátory. Parapety jsou bohužel často umístěny přesně nad topením a bylinky se tam často dusí. Dalším problémem může být, obzvlášť v chladnějších dnech, větrání. Rychlý pokles teplot nebo průvan je pro bylinky rovněž smrtící.

Nezalité nebo přelité

Zalévat správně jakoukoliv rostlinu vyžaduje cvik. Musíte sledovat, jak často a kolik vody si rostlina bere a přizpůsobit tomu zálivku. Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně, a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Špatná teplota vody

Teplota vody je důležitá zrovna tak, jako její množství. Naprosto nevhodné je zalévat bylinky studenou vodou přímo z vodovodu. Nejlepší je voda dešťová, ovšem je jasné, že tu v domácnosti nemáte. Natočte proto vodu do pet lahví nebo konviček nějaký čas dopředu, nechte odstát a zalévejte později.

Bylinky v jednom truhlíku

Jeden truhlík s bylinkami ušetří místo, vypadá krásně, ale praktický není. Může se totiž stát, že zasadíte dohromady bylinky, které si vzájemně nevyhovují. Nejčastěji je to kvůli odlišným požadavkům na zálivku. Abyste tomuto předešli, bylinky sázejte vždy do jednotlivých květináčů. Psali jsme také: Nejsilnější jarní bylinka: Kdo jednou zkusí, již nikdy neodolá.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu